Aktuality

 
Současné evropské lesnictví i lesy nyní čelí krizi a často je v této souvislosti zmiňován lýkožrout smrkový. Změny, které již můžeme v lesích kolem nás vidět, jsou důsledkem mnoha faktorů, o nichž bude hovořit doc. Ing. Tomáš Vrška, Dr. z Mendelovy univerzity v Brně.

Nenechte si ujít přednášku jednoho z našich předních odborníků na lesnictví a les, která se uskuteční v úterý, 18. června 2019 od 17h v Plšíkově učebně v areálu Správy NP České Švýcarsko (Pražská 52, Krásná Lípa).

 

Vážení příznivci ptactva,

chceme se s vámi podělit o novinku ze světa sýčků. Ornitologové mohou nyní sledovat z bezprostřední blízkosti hnízdění jednoho z nejohroženějších ptáků v Česku, sýčka obecného. Umožňují to takzvané chytré budky vybavené kamerami. Sýčci obsadili dvě z nich a nyní pečují o vajíčka.  Díky kamerovým záznamům zjistí Česká společnost ornitologická více o hnízdním chování této malé sovy, jejíž počet za poslední dvě dekády poklesl o 94 % na zhruba 100 párů.

Záznamy z budek k dispozici na https://www.birdlife.cz/zaznamy-z-budky-sycka/.
Tisková zpráva ke stažení ZDE.

Kvůli intenzivnímu způsobu hospodaření, který sýčkům obecným nesvědčí, přesídlili ze své původní domoviny v zemědělské krajině do stodol a farem. Právě tam sýččí specialisté České společnosti ornitologické pravidelně vyvěšují zabezpečené budky, kde jsou sýčci v bezpečí před kunami a dalšími predátory. „Letos jsme několik budek opatřili kamerami, sýčci zahnízdili ve dvou z nich. V obou budkách jsou aktuálně kompletní snůšky pěti vajíček,“ říká Miroslav Bažant, terénní pracovník ochrany sýčků z České společnosti ornitologické.

Jedná se o anglický typ budek, které jsou rozdělené na dvě části – vstupní chodbičku a hnízdní dutinu. V obou částech je kamera. „Kamera v chodbičce sleduje, jak sýček přináší kořist nebo se například dívá z budky ven. Kamera v hnízdní dutině zaznamenává hnízdění sýčků a jejich pobyt v budce během dne,“ vysvětluje Bažant.

Nahrávání videa se spustí v momentě, kdy sýček přeruší infračervený paprsek ve vchodu do budky. „S tímto inovativním způsobem nahrávání videí přišla Markéta Zárybnická z České zemědělské univerzity, která stála u zrodu používání chytrých budek v Česku. Poprvé se použil před několika lety při výzkumu sýců rousných v Krušných horách. Tenkrát kontinuální ukládání záznamu nebylo možné kvůli výdrži baterie i velikosti úložiště a infračervená brána u vstupu do budky problém vyřešila,“ upřesňuje Bažant.

Zajímavé momenty z budek se zaznamenávají na datovou kartu. „Videa z karty stahujeme jednou za 5 dní a sledujeme zpětně. Máme k dispozici také budky s možností sledování hnízdění v přímém přenosu. Tam ale sýčci letos nezahnízdili. Snad se to zadaří příští rok,“ sděluje Bažant.

Díky záznamům z kamer ornitologové zjistí více o hnízdním chování této drobné sovy, která byla v roce 2018 Ptákem roku. „Můžeme například sledovat spektrum potravy, které si sýčci nosí do budky, od žížal až po hlodavce. Zároveň chceme pomocí atraktivních záznamů z budky přitáhnout pozornost veřejnosti na sýčka a jeho dramatický úbytek z naší krajiny,“ dodává Bažant.

Více o sýčkovi a možnosti, jak mu pomoci najdete na webu http://new.birdlife.cz/sycek/

 Kontakt pro další informace

Miroslav Bažant, bazant@birdlife.cz, 777 862 231

Martin Šálek, salek@birdlife.cz, 775 954 318

 Fotografie a videa ke stažení:

Video1.  Kamera ve vstupní chodbičce sleduje, jak sýček přináší do budky kořist.

Video2.  Záznam z hnízdní dutiny s párem sýčků a prvním vajíčkem.

Video3.  Samice pod sebe nahrne všechna vajíčka zobákem a pak se na nich uvelebí tak, aby se jich dotýkala hnízdní nažinou. To je místo na břiše ptáků, ze kterého v době hnízdění vlivem hormonů vypadá peří. Hnízdní nažinou ptáci vejce inkubují efektivněji než by tomu bylo přes peří, které je tepelným izolantem.

Foto1. Budka anglického typu rozdělená na dvě části – vstupní chodbičku a hnízdní dutinu. Záběr z fotopasti, která sleduje dění před budkou.

Foto2. Noční záběr z fotopasti, která sleduje dění před budkou sýčků.

Foto3. Kdysi hojný sýček obecný, kterého bylo možné spatřit na střeše kdejaké stodoly, se u nás stal za několik desetiletí vymírajícím druhem. Foto: Martin Šálek, ČSO

 

 Stále aktuální! Račí mor a invazní druhy raků - více zde.

 

 

 

 

 


Kam kráčíš, medvěde?

https://mailchi.mp/selmy/3k8jepw5wd-1811965?e=12f395147c