Otevření Archeologického muzea v České Lípě

Dne 22. 2. 2011 byla za účasti mnoha desítek návštěvníků, odborných partnerů i zahraničních hostů slavnostně otevřena nová pobočka Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Archeologické muzeum Českolipska, Šatlava v České Lípě. Pásku společně přestřihli Lidie Vajnerová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje, starostka města Česká Lípa Hana Moudrá a ředitel VMG ČL Zdeněk Vitáček. Otevření se zúčastnili také náměstek hejtmana Vít Příkaský, senátor Karel Kapoun a odborný náměstek ředitele Správy jeskyní České republiky Karel Drbal.

V bývalém městském vězení je instalována unikátní speleoarcheologická expozice, která návštěvníkům představuje prostřednictvím nálezů a obrazových panelů, široké téma využívání jeskyní a skalních převisů člověkem od loveckého pravěku po 20. století v jednotlivých pískovcových a krasových oblastech s důrazem na region severních a severovýchodních Čech.

Druhá expozice je věnována archeologii města Česká Lípa a místní středověké a raně novověké hrnčířské výrobě (vč. modelů pecí rekonstruovaných na základě výzkumů v prostoru českolipské Hrnčířské čtvrti). Třetí expozice, tzv. Vězeňský kout, je věnován vlastnímu objektu šatlavy a dějinám vězeňství a výkonu práva v České Lípě. V průběhu března bude v expozici doinstalován infokiosek, kde si návštěvníci budou moci v modelu 3D virtuálně prohlédnout středověkou Českou Lípu a pomocí dotykové obrazovky uskutečnit výlet do vybraných jeskyní Čech, Moravy a Slezska.

Expozice a další zrekonstruované prostory včetně pracoven archeologů, laboratoře a nového depozitáře zhlédlo během vernisáže na dvě stovky návštěvníků. V přízemí Šatlavy bylo podáváno výhradně stylové občerstvení - chléb a voda, v patře bylo možné ochutnat výtečné masové speciality známého kněžmostského uzenářstí U Bejrů.

Informovali o akci (výběr): Česká televize, RTM TV, I-noviny, Českolipský deník

Otevření muzea v obrazech:

Projekt č. CZ.1.13./3.1.00/02.00345 „Vybudování archeologického muzea pro Českolipsko – nová pobočka VMG v České Lípě“ byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Text  Petr Jenč,  foto  V. Štěpánský

Vloženo  23.  2.  2011,  aktualizováno