Autobusový zájezd do Podkrušnohoří
Prvomájový autobusový výlet směřoval do Podkrušnohoří a byl velmi zajímavý. První návštěva vedla na zámek Libouchec. Zde jsme si mohli ověřit, co dokáže nevídané chtění, chuť a zarputilost. Už skoro zbořený a špatným zacházením zničený zámek je opraven a je pýchou majitele ing. Ondřeje Černila. Ten když do ruin a velkého nepořádku v roce 2003 vstoupil, pochopil, že toto místo má své genius loci, které jím prostoupilo a už ho nepustilo. Myšlenka objekt koupit, sehnat peníze
a vše opravit se mu povedla. Nám s velkým nadšením o všem povyprávěl, vše nám ukázal, i když to běžně nedělá. Odcházeli jsme s uspokojivým pocitem zachráněné renesanční památky a poznáním vzácného člověka, který nemyslí na svůj prospěch a je ochoten slevit ze svého pohodlí ve prospěch dobré věci.
Z renesance jsme se přesunuli do baroka. V Bohosudově jsme navštívili Baziliku Panny Marie Sedmibolestné s oválným ambitem. Zajímavými památkami uvnitř areálu nás provedl místní farář. Nepřehlédnutelný byl zejména baldachýn nad hlavním oltářem.
Další cesta směřovala do starobylého hornického města Krupky. Jeho dominantou je hrad Rosenburg (Růžový hrádek), ze kterého je krásný výhled do okolí. V době romantismu se stal oblíbeným výletním místem, které navštívil např. K. H. Mácha nebo J. W. Goethe.
Cestou zpět jsme zastavili u čtyř pomníků připomínajících bitvu u Chlumce v roce 1813. Zemím bojujícím proti napoleonskému vojsku, tedy Rusku, Prusku a Rakousku, zde byly mezi léty 1817-1835 postavené pomníky. Čtvrtý a zároveň největší byl s velkou pompou a za přítomnosti budoucího císaře Karla I. odhalen v roce stého výročí bitvy, tedy v roce 1913. Nás zaujal zejména ruský pomník, jehož součástí je socha bohyně Niké, dílo sochaře Josefa Maxe, rodáka ze Sloupu v Čechách.
Výlety Vlastivědného spolku Českolipska se historik Ladislav Smejkal snaží koncipovat tak, aby se zájemci dostali na místa
a k lidem, kam se ostatní nedostanou. Tentokrát se to povedlo a nám účastníkům zůstal hřejivý pocit ze šlechetného člověka
a povznášející pocity z monumentálních staveb pomníků. Připomněli jsme si tím dvousté výročí definitivní porážky Napoleona (která se stala v roce 1815 v bitvě u Waterloo).
Magdalena Pujmanová (text i fotografie, pokud není uvedený zdroj)