České peníze

Ve škole jsme se učili, že kapitál je svou povahou mezinárodní a to slovo samo se nám mělo také ošklivit. Ale skutečné poznání bylo nakonec jiné, hlubší a vícerozměrové.
Oba hlavní národy žijící v České Lípě měly své střádaly a lidi potřebující úvěr na bydlení nebo podnikání, méně často jen tak na utrácení. Byla zde Městská spořitelna, jejíž velké jubileum záhy vzpomeneme. Na náměstí stála také Německá kreditka, jejíž heslem bylo „německé peníze do německých rukou“.
O velké peníze a průtoky kapitálu zdejší ekonomikou se staraly pobočky velkých bank
ve městě a ty měly vskutku internacionální základ. Národní záměr nutil místní Čechy mít také svůj vlastní peněžní ústav. Příhodné podmínky k jeho založení se objevily až po první světové válce.
V roce 1923 vznikla Občanská záložna v České Lípě. Sídlila v dnes již zbořeném domě u Národního domu v Hrnčířské ulici.
V roce 1935 se nastěhovala do vlastního domu, moderně řešené nárožní novostavby naproti Tyršovým školám z roku 1932. Do záložny vkládali své úspory čeští dělníci, úředníci, státní zaměstnanci a podnikatelé. Po přechodu do vlastních úřadoven se postavil do čela záložny jako ředitel MUDr. Rudolf Cozl, který si za rohem, pár kroků odtud, vybudoval vlastní sanatorium s privátní porodnicí. Dnes je zde českolipská pobočka ADRA. Jeho náměstkem byl českolipský lékárník MrPh. Karel Bažant. Mezi členy představenstva nacházíme dva „domácí pány“, majitele domů z blízkého okolí Čeňka Horáka a Karla Huňka. Revizory účtů byli Ing. Adolf Hradecký, technický rada Československých státních drah, který byl také členem výboru Českého muzejního spolku. Druhým revizorem byl František Kunc, pokladník okresní nemocenské pojišťovny, znamenitý numismatik, vydavatel časopisu Sběratel a také redaktor měsíčníku Českolipský kraj.
V početné dozorčí radě stál v čele Václav Franěk, asistent okresního úřadu, který byl po válce předsedou prvního okresního národního výboru v České Lípě. V představenstvu zasedali i celkem obyčejní lidé, kteří se pílí zmohli jako Josef Černý, mistr obuvnický nebo kadeřník Václav Soukup, který vlastnil dům, sotva pár kroků od záložny. Nechyběl tu ani František Kožnar, dělmistr v železničních dílnách a pozdější hrdina II. odboje.
Ústav nebyl velký, měl jen dva úředníky a před 75 lety vykazoval celková aktiva ve výši 2 887 430 korun a 65 haléřů.

Ladislav Smejkal

Na fotografii budova Občanské záložny v České Lípě dnes.