Trofeje Excursionsclubu – fotografie z konce 19. století na výstavě v Maštálkově síni
V době, kdy byl založen Excursionsclub, tedy před sto čtyřiceti lety, byli někteří členové nadšení fotografové. Vedení spolku je vyzvalo k pořizování snímků s různými náměty z klubového území, které se potom vybíraly pro tvorbu tehdy oblíbených a žádaných pohlednic a pamětních vedut. Rozsáhlá fotografická sbírka, jejíž část byla po roce 1945 zničena nebo rozkradena, je dnes uložená v českolipském muzeu. Z ní vznikla výstava Trofeje Excursionsclubu, kterou si v Maštálkově síni Vlastivědného muzea a galerie můžete prohlédnout do 17. června.
Na dobových fotografiích je město Česká Lípa prezentováno jako centrum klubového území a srdce severu, jemuž na náměstí dominovala radnice, a které žilo obchodem a trhem. Výstava představuje fotografie Henrietty Pelikanové, manželky přednosty železničních dílen, které se fotografování stalo koníčkem. Její reportážní snímky rekonstrukce tehdy zchátralého kostela Nalezení sv. Kříže od stavu před opravou, během ní, až po kolaudaci a slavnostní vysvěcení, jsou cenným pramenem poznání této stavby. Stejně tak i několik snímků z výstavby prosklené haly železničních dílen.
Novotou zářící průmyslové stavby byly častým cílem, které se objevily na matnici fotoaparátu. Bylo to např. čerstvě dostavěné městské nádraží, budova jatek nebo most císařovny Alžběty v České Lípě. Fotografující členové si nenechali ujít stavbu tří mostů železničního viaduktu nad Karbou u Zahrádek, která patří k vrcholům technického stavitelství v našem regionu. Neméně zajímavý byl most na Bobřím potoce u Stvolínek se čtyřmi klenutými oblouky. Mnohé pohlednice s technickými náměty jsou drobným písmem popsané údaji o staviteli, rozměrech, materiálu i ceně, které pečlivě doplnil zapisovatel spolku Josef Just.
Do minulosti nás zavádí dobové snímky zámků Lemberk a Zákupy s kapucínským klášterem, zajímavá je fotomontáž tří záběrů po požáru Kamenického Šenova z roku 1868.
Členové spolku rádi cestovali a po návratu darovali zajímavé fotografie do sbírky. Častým cílem byly hrady a zámky, alpské vrcholy, z měst např. Praha a Drážďany. Z posledního jmenovaného města přivezl českolipský krejčí Vincenz Repka několik snímků hořícího kostela Frauenkirche z roku 1897.
Z množství členů spolku, kteří darovali svoje fotografie do sbírky, představuje výstava snímky malíře Wilhelma Reichelta, který fotografoval předlohy pro svoje obrazy a vybíral si malebné domy, dvorce, zákoutí u řek, a Adolfa Schüllera, českolipského radního, který se zaměřil na stavby, o kterých věděl, že se budou bourat. Před jejich likvidací zvěčnil např. katovnu, rasovnu, rybářské domky ve Vísce. Velkým příznivcem spolku byl drážďanský horolezec Hermann Krone, který fotil již v 60. letech 19. století. Když v roce 1892 navštívil tento vášnivý fotograf Českolipsko, nafocené trofeje (např. pohledy na Svojkov, údolí Peklo, zámek v České Lípě, hostinec Fichtelschänke pod sloupským hradem) i s popisky věnoval do klubové sbírky.
Vždy loajální spolek habsburskému rodu podporoval výstavbu pomníků císaře Josefa II. a účastnil se jejich poct a slavností. Na výstavě jsou fotografie z odhalení jeho pomníku v Úštěku a v Novém Boru v roce 1881.