Jak se stavěla Česká Lípa - Maštálkova vila 

Procházíme-li starou Slovankou, čtvrtí vybudovanou ve druhé polovině 20. let na z části znehodnocených pozemcích bývalé cihelny, tak i dnes žasneme nad celkem idylickým prostředím této čtvrti.

Samo pojmenování těchto původně zapadlých končin je dokladem o životaschopnosti české menšiny, která využila stavebních zákonů, umožňujících rychlejší řízení a výhodnější úvěry. Zájemci o stavbu rodinných domků se seskupili do stavebního bytového družstva, což jim ještě usnadnilo cestu k vlastnímu bydlení.

Na nejvyšším bodě mírného stoupání se nalézá vila čp. 1342, která vévodí svému okolí. Postavil ji bělský architekt František Jiránek pro Josefa Maštálka, který byl od 1. září 1926 jmenován prvním inspektorem českých státních škol v nově zřízeném inspektorátu českolipském.

Narodil se v obci Ohaveč u Jičína v roce 1876. Absolvoval jičínský Raisův učitelský ústav a po začátečnických letech na školách v okolí odešel do Kováně na Bělsku a posléze přímo do Bělé pod Bezdězem, kde kromě školské praxe se stal i náměstkem starosty.

Zajímal se o život české menšiny v pohraničí a záhy poznal, že jedině zakládáním českých škol se dosáhne kulturního a společenského povznesení zdejších Čechů.

Po příchodu do České Lípy pokračuje v započatém díle zakládáním českých škol a to od těch velkých jako byly Tyršovy školy v České Lípě (1932), Masarykova škola v Novém Boru (1928) či Benešova škola v Mimoni (1937). Malých škol bylo několik desítek a jen někdy měly svou vlastní budovu jako třeba v Zahrádkách či v Jablonci u Mimoně. Jiné byly součástí německých škol nebo různě v podnájmu. Celkem z této zakladatelské vlny vzešlo na 60 českých škol.

V letech 1926 – 1927 řídil pan inspektor ze svého úřadu aktivitu asi tří stovek učitelů spolupracujících na Menšinové výstavě českého severu v rámci krajanské výstavy v Mladé Boleslavi, kterou v létě 1927 navštívil prezident Masaryk.

Inspektorát menšinových škol sídlil v letech 1926 – 1932 v přízemí Maštálkovy vily. Poté se přestěhoval do novostavby Tyršových škol. 21. března 1928 se v této vile sešli převážně učitelé, aby zde založili Český muzejní spolek.

Josef Maštálko odešel roku 1937 do výslužby, ale nadále stál v čele Českého muzejního spolku a řídil časopis Bezděz. V říjnu 1938 opouští svou českolipskou vilu a uchyluje se na statek rodičů své manželky do Katusic. Zde je zpočátku velmi aktivní jako publicista. Když v roce 1941 došlo na Boleslavsku k velkému zatýkání v řadách sokolských pracovníků a představitelů kulturního života byl krajně ohrožen. Unikl jen náhodou.

V květnu 1945 se od České Lípy vrátil. Významně se zapsal do dějin města založením prvního dětského domova v Kriegelsteinově vile v Mariánské ulici a první mateřské školy v Dubické ulici. Byl obnoven časopis Bezděz a znovu založen muzejní spolek.

Po únoru 1948 patřila jeho výrazná osobnost demokratického masarykovského ražení k těm, jimiž nový komunistický režim opovrhoval a krok za krokem je vytlačoval z veřejného života. Zemřel 14. října 1950.

Mgr. Ladislav Smejkal

Fotografie: Maštálkova vila čp. 1342