Jak se stavěla Česká Lípa - Maštálkova vila

 

 Připojený obrázek měl v roce 1932 zachytit dosud ještě malou Lípu Svobody na Slovance, ale úhel pohledu  dobře odkrýval záběr na vilu čp. 1342, v níž žil Josef Maštálko.

 Inspektor českých státních škol v České Lípě se narodil 20. října 1876 v obci Ohaveč u Jičína. V Jičíně  studoval na nižší reálce a potom dokončil učitelský ústav, později nesoucí jméno spisovatele Karla Václava  Raise.

 Odtud vyšla řada učitelských osobností zapsaných do dějin naší vlasti. Maštálko učil nejdříve v okolí  Jičína, v Solci a Kněžmostě. Potom přešel do malé školy na Kováni u Bělé pod Bezdězem, kde poznal  tradici spojenou se spisovatelem a knězem Karlem Vinařickým a katusickým obrozencem Janem  Krouským. Prostředí a setkávání s pamětníky vznítilo jeho lásku ke kulturním dějinám.

 Těsně před první světovou válkou učil v Bělé pod Bezdězem, kde byl dokonce náměstkem starosty. Po  válce se intenzivně věnoval českému školství v pohraničních krajích. K 1. září 1926 byl jmenován školním  inspektorem v České Lípě. Nastěhoval se do vily postavené stavitelem Jiránkem z Bělé na konci nově vznikající čtvrti Slovanka. České obecně prospěšné bytové družstvo zajišťovalo stavbu rodinných domků pro české rodiny a to i na částečně devastovaných pozemcích zaniklé cihelny.

V přízemí vily sídlil inspektorát českých státních škol. Inspektor Maštálko má osobní zásluhu na vzniku asi šedesáti českých škol. Některé byly postaveny velkými náklady: Zahrádky 1925, Svor 1926 a Masarykova škola v Novém Boru roku 1928.

Do místností inspektorátu byla 21. března 1928 svolána schůzka učitelů a dalších zájemců, kteří založili Český muzejní spolek pro kraj Českolipský. Kopie slavné prezenční listiny je do 13. listopadu vystavena v muzeu na výstavě Velký vlastivědný obraz Českolipska.

Po dokončení stavby Tyršových škol v roce 1932 se inspektorát přestěhoval sem. V Maštálkově vile se příležitostně setkával dále výbor muzejního spolku. Josef Maštálko odešel do výslužby v roce 1937. Po mnichovské pohromě zajistil odvezení českého muzea ze zákupského zámku do Bělé pod Bezdězem. Sám se uchýlil do Katusic na statek rodičů manželky.

Po válce se vrátil do vily na Slovance. Odtud zakládal lužicko-srbské gymnázium v České Lípě a často ve svém bytě hostil studenty z Lužice. Vyjížděl do českolipského okolí, aby připravil první seznam památek po válce a pomohl zajistit kulturní bohatství. Nemalé úsilí věnoval i vybudování prvního dětského domova v České Lípě.

Zemřel 14. října 1950 a paní Maštálková se přibližně po třech letech odstěhovala za synem do Prahy. Dům na Slovance náleží k místům, kde se utvářela moderní historie našeho města.

Ladislav Smejkal