Jak se stavěla Česká Lípa - ředitelská vila Tyršových škol

Tyršovy školy, otevřené v roce 1932, byly největší školskou budovou postavenou
v meziválečném Českolipsku. Vedle chlapecké a dívčí školy tam byla i česká hudební škola, založená v roce 1927. Přestěhovala se sem inspektorát menšinových škol, otevřený v roce 1926 ve vile Josefa Maštálka, Slovanka čp. 1342. Sídlila tu i česká mateřská škola. Svou kancelář zde měla i redakce vlastivědného časopisu Bezděz, který vycházel od roku 1930.
Jako jediná z českých škol postavených před rokem 1938 měla i takzvanou ředitelskou vilu. Vybudována byla v nároží ulice naproti hotelu Merkur. V ní byly dva byty, protože škola měla mít dva ředitele, pro dívčí a chlapeckou. Původní škola
v dnešní Moskevské ulici měla jen jednoho ředitele, ale pro budoucí rozvoj se počítalo se dvěma. Počet Čechů v České Lípě stoupal, ale po roce 1930 vlivem hospodářské krize došlo ke stagnaci
v nárůstu českého obyvatelstva. Ta trvala až do války a potom přišly mnohem horší časy.
Prvním ředitelem české školy byl Emil Kleprlík. Do České Lípy přišel z Hronova. Zdejší slavný rodák Alois Jirásek, který ho
v dopise z 15. února 1926 oslovil „Milý krajane“, si vzpomněl, že spolu hovořili v roce 1919, než se vydal do České Lípy, aby zde v září přijal ředitelské místo v nově založené škole.
Město patrně znal a to možná od roku 1916, kdy jeho syn Vladislav narukoval k 18. pěšímu pluku. I on se sem vrátil
a v polovině dvacátých let nastoupil jako profesor na České reálné reformované gymnázium, tehdy sídlící v Kounicově domě, Berkova ulice čp. 100.
Spolu s otcem napsali divadelní hru Inkognito, která snad jako jediná sehraná Divadelním spolkem Jirásek v roce 1927 nebyla příznivě přijata. Emil Kleprlík sepsal kroniku českolipských Sokolů zpětně od roku 1904, kdy vznikla Jednota.
Před otevřením Tyršových škol odešel do penze a odstěhoval se do Horních Počernic, kde v roce 1939 zemřel. Do ředitelské vily se nastěhoval jen jeden ředitel obou škol Otakar Houser. Školu spravoval až do roku 1938.
Druhý byt zůstal volný. Inspektor Josef Maštálko pojal myšlenku sem nastěhovat České muzeum pro kraj Českolipský. Muzejní spolek, složený převážně z českých učitelů ze širokého kraje, vznikl na schůzi v inspektorátu českých škol 15. března 1928. Přejal správu části sbírek, které byly nashromážděny pro Menšinovou výstavu severních Čech v roce 1927. Výstavu navštívil i prezident Masaryk.
Předměty, které se nevrátily původním majitelům a byly spolku ponechány, se v roce 1928 nastěhovaly do Masarykovy české školy v Novém Boru. Škola se rozrůstala, takže nebylo možné nadále pro muzeum rezervovat školní třídu. Ředitelský byt
v České Lípě byl ale nouzovým řešením. Navíc si školník vymínil na majiteli, ministerstvu školství a národní osvěty, že se sem může každý týden v sobotu jít vykoupat.
Muzeum bylo vlastně nepřístupné. Byl to jen těsný sklad. Podařilo se poměrně v krátké době najít nejdříve tři a posléze šest místností, které byly pronajaty na zámku v Zákupech. Zde bylo muzeum slavnostně otevřeno pro veřejnost 24. května 1936. Po roce 1945 byla v ředitelské vile zřízena mateřská škola.

Ladislav Smejkal

Na fotgrafii ředitelská vila Tyršových škol.