Jak se stavěla Česká Lípa - Tyršovy školy

První české školy se zdejší obyvatelé české národnosti dočkali v roce 1919, kdy radnice uvolnila školní budovu v dnešní Moskevské ulici, původní německou obecnou školu otevřenou roku 1901.
Škola brzy nedostačovala a to tím spíše, že v polovině dvacátých let, než se plně adaptoval Kounicovský dům čp. 100 na české gymnázium bylo třeba pro něj vymezit také část prostoru v Křížové (dnes Moskevské) ulici.
Pro stavbu nové školní budovy byl vyhlédnut pozemek v poměrně nevýhodném podmáčeném terénu v sousedství nového hotelu Merkur. V časech, kdy Ploučnice ještě nebyla regulována, byla z luk, kolem dnešního sportovního areálu, v době záplav, svedena voda kanálem pod továrnou na piana a Hrnčířskou ulicí, podél pozdější Mánesovy ulice, na rozsáhlou louku, kde se vsakovala. Část vody byla ještě odváděna do řeky.
Zhruba uprostřed této bahnité plochy bylo vybráno staveniště, na němž vyprojektoval pražský architekt Kropáček budovu spojené dívčí i chlapecké školy. Proto také název byl uváděn v množném čísle, na rozdíl od dneška.
Stavby se ujala stavební kancelář pana Uhlíře. Budovu bylo třeba „posadit“ na ohromnou betonovou vanu izolující stavbu
od spodních vod. Nepříznivou polohu se nepodařilo zcela potlačit. Za mimořádně velkých povodní je spodní voda různými cestami vtlačována do suterénu školy i sklepů některých domů v okolí. Vzpomínáme velkých problémů v roce 2010.
Na základní kámen, mimo jiné význačné hosty, poklepal roku 1931 slovenský sociální demokrat, ministr školství Ivan Dérer. Dokončená škola v roce 1932 dostala pojmenování po rodáku z blízkého Děčína Dr. Miroslavu Tyršovi, zakladateli Sokola. Nebylo to tak jednoduché získat tento čestný název, protože ministerstvo školství bylo opatrné a pomalé. Bylo třeba intervence inspektora Josefa Maštálka.
Do školní budovy se vedle úplné obecní a měšťanské školy nastěhovala i hudební škola a inspektorát českých státních škol. Ten byl založen roku 1926 a sídlil původně ve vile Josefa Maštálka (1876 – 1950) na Slovance čp. 1342.
Nacházela se tu také redakce časopisu Bezděz. V říjnu 1938 se podařilo evakuovat školní archiv, archiv inspektorátu,
ale nikoliv archiv Bezdězu. Nacisté ho zničili a zachovala se pouze sbírka štočků, které jsou dnes uloženy ve vlastivědném muzeu.
Do opuštěné školní budovy byla umístěna Říšská finanční škola. Šlo o výchovu především daňových kontrolorů, kteří měli intenzivněji vymáhat daně pro stále prázdnou pokladnu nacistického státu. V posledních měsících války zde byl zřízen lazaret, v němž se vedle německých vojáků ocitli i Maďaři ze zbytku armády, která zůstala po boku wehrmachtu, ale moc chuti do válčení neměli.
Poválečná obnova se vzhledem předchozímu využití protáhla hluboko do podzimu roku 1945. Název během padesátých let potichu mizel a znovu se stal oficiálním až po roce 1989.

Ladislav Smejkal

Na fotografii Tyršovy školy.