Jak se stavělo město  - banka na náměstí

Veřejné stavby se v první polovině dvacátých let realizovaly jen sporadicky. Země byla dlouho v hlubokém stínu světové války. Bylo třeba dát do pořádku finanční hospodářství, zlikvidovat válečné dluhy a zajistit plynulý běh ekonomiky včetně našeho důležitého exportu.
Česká Lípa pod sociálně demokratickým vedením byla až do roku 1923. Ani ve volbách toho roku neutrpěla tak velkou porážku, takže předešlý starosta Knöchel se stal na dalších pět let místostarostou. Do čela města se vrátil konzervativní politik, obchodník Emil Rotsch.
Českolipské radnici se podařilo začátkem dvacátých let ještě adaptovat bývalou továrnu na kvasnice, předtím Větší mlýn,
na městské lázně. Budova stávala v Sokolské ulici a byla zbořena na začátku osmdesátých let. Městu se podařilo alespoň částečně odstranit jeden důležitý problém veřejné hygieny, totiž zavedení očistných lázní, protože koupelny i v bytech lidí
ze středních vrstev nebyly ještě samozřejmostí.
Soukromý sektor investoval také poměrně málo. V České Lípě byla postavena nová budova České eskontní banky na místě řadového domu čp. 127 na náměstí. Dílo architekta Jarryho z roku 1921 je jedinou kubistickou stavbou v našem městě.
Nejstarším peněžním ústavem v byla pojišťovna Agraria, usídlená v domě dnešního Úřadu práce. Přijímala prostředky
od rolníků a měšťanů, kteří se pojišťovali proti ohni. Vznikla v roce 1846. Nejstarší bankovní institucí ve městě byla městská spořitelna, založená roku 1862. Dbala na vklady měšťanů a střežila prostředky města. Na náměstí si v roce 1883 postavila svůj palác.
Zmíněná eskontní banka byla oblíbeným peněžním ústavem obchodníků, zvláště cizích do města přicházejících a krátkodobě si zde ukládajících své prostředky. Tento pražský ústav sem vstoupil roku 1870 a měl nejdříve jen malou úřadovnu v dnešní Moskevské ulici.
Služby, které se dnes nazývají nebankovní, přinesly do České Lípy dva soukromí podnikatelé. Rodina Sommerových v domě čp. 5 na nároží dnešní Moskevské ulici zajišťovala směnárenské služby, obchodování s cennými papíry a drobné půjčky. Podobné služby nabízel v dnes již nestojícím domě v Moskevské ulici obchodník Hammerschlag.
Na náměstí, v sousedství městské spořitelny, si zakoupil bankovní závod Kreditanstalt der Deutschen, který v roce 1910 přestavěl bývalý hotel Lamm. Malým bankovním podnikem v domě čp. 201 byla Německá lidová banka. Ústav měl své sídlo
v Litoměřicích a zabýval se zemědělským úvěrem a pojištěním majetku.

Ladislav Smejkal

Na fotografii bankovní budova čp. 127 na náměstí.