Sto let od úmrtí spisovatele Jakuba Arbesa

8.dubna 1914 zemřel Jakub Arbes, narozený 12.června 1840 v Praze na Smíchově v rodině ševce. Svým dílem žurnalistickým a beletristickým je plně spjat s Prahou, kterou osobně opouštěl jen zřídka. Nejdelší pobyt mimo rodné město byl dlouhý třináct měsíců a tři týdny, které prožil v cele českolipského vězení.
Jako odpovědný redaktor Národních listů byl v roce 1873 pětkrát za sebou souzen za pobuřování způsobené údajně některými články v novinách uveřejněnými, které dokonce nebyly ani z jeho pera. Proti dosavadním zvyklostem využila rakouská justice příležitost delegovat soudní spor před porotu v jiném městě, než tam, kde byl údajný skutek spáchán
a kde byla domovská obec souzeného. Toto opatření skrytě sledovalo, že porota v tiskových přečinech nebude obžalovanému nadržovat a trest ho tedy nemine.
Přesto ani v České Lípě nebyla situace jednoznačná, ale trestní postih přece jen prošel a novinář byl odsouzen k pěti trestům v celkové délce 13 měsíců a 3 týdny.
24.září 1873 přijel Arbes do České Lípy a vrátil se až příštího roku v říjnu. Pobyt v českolipském vězení využil k literární práci a učil se cizím jazykům. Dopsal romaneto Sivooký démon a pracoval na dalším s názvem Zázračná madona. Českolipské vězeňské zážitky se objevily epizodně v romanetu Akrobati (1878) a v povídce Duhový bod nad hlavou (1899).
„Co vířívalo za dlouhých bezesných nocí duší mojí ve vězení českolipském, vzpírá se líčení“ (1878).
 

Nožík, pero, rukopis

Ukázka rukopisu

Sál v hostinci U vévody ze Zákup využíval až do roku 1898 krajský soud k porotním soudům a větším procesům za případné účasti veřejnosti

Arbesův vlastnoruční nákres vězeňské cely

Budova bývalé kartounky ze třicátých let 19.století, upravená v roce 1850 na soudní budovu s celami pro samovazbu. Místo Arbesova věznění. V roce 1901 zde byla zřízena po další přestavbě obecná škola.