Jen jedna kapitola

7.března byla slavnostně otevřena výstava Česká Lípa a okolí v historických obrázcích
z let 1893-1898. Vznikla ze souboru diapozitivů, o němž nemůžeme říci, zda se zachoval v úplnosti nebo jen ve zlomku. Právě možná torzovitost může být z tvůrčího hlediska i jistou výhodou, pokud se dovedeme do těchto žánrových výjevů ponořit. První předvedení obrázků na přednášce Klubu přátel muzea v lednu 2011 bylo úspěšné. Proto přišla souborná výstava a ta je i výzvou k vydání publikace, kde nás jakoby nahodilý soubor reportážních obrázků přivádí do svátečního i všedního dne v životě města.
Česká Lípa projevila zájem o vydání takové publikace a autor se pokusí otevřít průhledy
do světa na „konci století“. Chce čtenáře vodit po ulicích a vyrazit s nimi i do blízkého okolí, aby uviděli nové stavby a hlavně tváře lidí. Tedy alespoň malý úryvek.
Položení základního kamene krajského soudu v České Lípě.
Po mlhavém jitru se vyhoupl slunečný den. Na 18.srpen 1896 připadly šedesáté šesté narozeniny císaře Františka Josefa I
a proto se v každém městečku něco dělo a nebyla to jen paráda stejnokrojů a střelba z hmoždířů. Veřejnost zpravidla dostala do užívání něco, co mohlo svědčit o důstojném pokroku či založit světlou památku těch požehnaných let.
Českolipská veřejnost se sešla na planině, západně od středu města při Dolnolibchavské silnici, aby byla svědkem slavnosti položení základního kamene paláce krajského soudu s věznicí. Uprostřed vyhrazeného prostoru byl postaven trojúhelníkovitý polní oltář a před ním do malebných skupin byli rozestavěni ostrostřelci, hasiči a oddíl vojska a své vyhrazené místo měli představitelé města a státu. Část dychtivého obecenstva, zvláště ženského pohlaví, vpustil na svou zahradu pan radní Posselt a nechal zde podél zdi rozložit dřevěné palandy, aby bylo na všechno dobře vidět.
Skončila se jedna epocha dějin města, která začala v roce 1850, když Česká Lípa byla vyhlášena krajským městem a začaly se sem stěhovat krajské úřady. Městský úřad byl trochu rozpačitý, protože nevěděl, kam nové úředníky posadit. Pro soud
se nabízel i českolipský zámek, ale ten byl pořád ještě příliš zpustlý po požáru v roce 1820. Město se rozhodlo nakonec
pro opuštěnou kartounku Elblovu v Křížové ulici (Moskevská) a nechalo ji upravit na úřadovny a přidalo i vězeňské cely samovazby. Porotní sál byl upraven v hostinci U vévody ze Zákup na konci téže ulice. Ve Špitální ulici (Nerudova) byly zřízeny společné cely. Okresní soud se usadil ve druhém patře radnice.
Krajský úřad zanikl v roce 1855 a po slavném českolipském kraji zbyl jen krajský soud. Ten se měl konečně zbavit provizoria a přejít do důstojné budovy, za níž byla založena poměrně velká věznice. 22.září 1896 převzal staveniště Josef Schneider, stavitel z Mimoně, který svou firmu přenesl do České Lípy. 14.září 1898 byla vysvěcena kaple ve vězeňské budově. Tím byla ukončena stavba. Do průčelí soudní budovy byla vsazena socha Justicie od vídeňského sochaře Richarda Kauffungena.

Tolik jen v malém výřezu z připravované knihy, s níž bychom se mohli setkat asi za rok.

Ladislav Smejkal

Na fotografii položení základního kamene krajského soudu v roce 1896.