Láhve od kojenecké mléčné výživy zn. Alete
Kojenecká láhev je první obalové sklo, se kterým se většina z nás ve svém životě setkala. První kojenecké lahvičky se používaly už od 17. století, savičky byly tehdy kovové nebo kostěné. Až po roce 1870 se pohled na kojenecké lahvičky a kojeneckou výživu začal zásadně měnit. Do 20. let 20. století byla patentována v Evropě řada nových typů kojeneckých lahví. V českých zemích byly nejrozšířenější 3 typy: plochý cibulovitý tvar, lahvička se dvěma otvory a štíhlý válcový tvar.
Kojeneckou láhev cibulovitého tvaru měla ve svém výrobním programu již kolem roku 1900 sklárna v Ústí nad Labem a po první světové válce byly v nabídkových katalozích většiny skláren v Čechách. Zpravidla byla označována názvem „Patent“. Pravděpodobně ještě před první světovou válkou vyráběla firma S. Reich § Co., Úsobrno kojenecké láhve cibulovitého tvaru s reliéfním nápisem „Baby“. Kojenecké láhve se dvěma otvory vyráběla tato firma asi až do roku 1960. Nejširší nabídku kojeneckých láhví měla kolem roku 1930 firma J. Rindskopfa synové v Teplicích.
Vystavená kojenecká láhev má ve dně plastické písmeno B – Bejby?
LÁHVE OD KOJENECKÉ MLÉČNÉ VÝŽIVY ZN. ALETE byly nalezeny na půdě domu čp. 92 v České Lípě. Podle etikety obsah láhví pochází z podzimu roku 1941. Kojeneckou výživu zn. Alete v té době vyráběla firma Alete Pharm. Produktion G.m.b.h. v Mnichově. Firma se specializovala na dětskou výživu a podle údajů na etiketě byla tato výživa i klinicky testována.
Prodávala se tato kojenecká výživa v některém obchodě či v blízké lékárně U jednorožce nebo ji někdo přivezl odněkud z Německa? Jak se jmenovalo dítě, pro které byla určena? Kdo bydlel tenkrát v domě čp. 92? Na tyto otázky už s největší pravděpodobností odpovědi nedostaneme.