1. LENFEST - lněné setkání s pohádkou
V pobočce českolipského muzea, Památníku K. H. Máchy v Doksech se 23. července 2016 od 11 - 16 hodin uskutečnil první – pilotní – ročník LENFESTU. Za finančního přispění Města Doksy akci pořádalo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě a JEN LEN ateliér z Nového Boru.
LENFEST je oslavou tradiční české plodiny a textilního materiálu, jemuž je naštěstí stále věnována pozornost malých rodinných firem, kterým len učaroval a stal se neodmyslitelnou součástí jejich produkce. Touto akcí jsme chtěli len přiblížit širší veřejnosti, aby v něm znovu poznala materiál, který byl odpradávna považován za symbol čistoty a krásy. Je to také materiál ekologický, plně recyklovatelný a biologicky odbouratelný.
Na zahradě Památníku K. H. Máchy v Doksech se představil jeden z pořadatelů JEN LEN ateliér s ruční intuitivní výšivkou. Tu mohli návštěvníci vyzkoušet v tvůrčí dílničce. JEN LEN pracuje se 100% lnem české výroby, ruční výšivkou zdobí nejen oděvy jednoduchých střihů, ale vytváří také šperky a drobné dekorace.
Výrobu lněného papíru předvedl Michal Gorec, majitel ruční papírny PAPYREA ve Zdislavě. Do papírnického řemesla se děti i dospělí mohli sami ponořit a dozvědět se také spoustu nového o jeho historii a technikách.
KOUKOL V OBILÍ je malá dílna z Volfartic, kde se její zakladatelka, rovněž velká milovnice lněného textilního materiálu, zabývá jeho zpracováním – předením na kolovratu. Ukázku doplnila prodejem ručně šitého lněného zboží.
Další účastnicí byla PIMPINELLA s nápaditými dekoracemi pro malé i velké. Pimpinella šije většinou z bavlny, ale pro lněné setkání vytvořila speciální kolekci ze lnu. I zde si mohou návštěvníci vyrobit milou drobnost na památku .
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě uchovává ve svých sbírkách na tisíce forem z bývalých kartounek. Části forem, které již nemohou sloužit jako exponát, využivá muzeum pro tvůrčí dílny, kdy je možné si těmito fragmenty tisknout na textil krásné rostlinné nebo abstraktní motivy. Tento zážitek připravilo muzeum i pro LENFEST a tisklo se na lněné plátno.
Nezapomněli jsme ovšem ani na len, jako potravinu. FLORIAN CAFÉ z České Lípy přichystal pro návštěvníky dobroty s lněnými semínky a lněným olejem. A také své tradiční domácí limonády a kávu.
Protože byla o lnu napsána jedna úžasná pohádka, nemohla chybět ani na našem setkání. Příběh o třech přadlenách jsme viděli v podání Markéty Sýkorové z Naivního divadla Liberec.