Lidové kroje na pohlednicích z Lužice

Jurij Šolta byl vždy velkým přítelem Čechů a jeho korespondent Bohumil Malotín byl velkým přítelem Lužických Srbů
a nadšeným propagátorem srbské kultury u nás. Oba muži si společně dopisovali a navštěvovali se od konce 50. let
20. století. Po smrti Bohumila Malotína v roce 2000 se s výjimečnou sbírkou starých tisků dostala do českolipského muzea také jeho rozsáhlá korespondence. V ní jsou obsažena krom jiného také desetiletí přátelství Bohumila Malotína a Jurije Šolty. Vystavené pohlednice pochází z tohoto souboru. Jsou na nich vyobrazeny lužickosrbské kroje, které jsou nedílnou součástí povědomí Srbů o svých tradicích a o udržování srbské kultury. Zároveň je tento exponát měsíce projevem gratulace, neboť Jurij Šolta oslavil v tomto roce 80. narozeniny.