Místa spatřená a milovaná
Máchovy kresby hradů v porovnání se současností. Křest poštovní známky s portrétem Karla Hynka Máchy
Výstava Místa spatřená a milovaná byla konfrontací mezi kresbami hradů, které namaloval K. H. Mácha, a jejich současnými fotografiemi. Návštěvník si tak mohli porovnat, jak hrady vypadaly v době Máchově a jak se na nich podepsalo 175 let. Protože byla výstava zaměřena na kraj, v němž K. H. Mácha našel inspiraci pro svá stěžejní díla, jsou na výstavě zachyceny pouze hrady z Máchova kraje.
Kromě Máchových kreseb a současných fotografií byly vystaveny i dobové rytiny hradů, které Karel Hynek Mácha nakreslil. Dobové rytiny zprostředkovalo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě.
Karel Hynek Mácha byl umělecky všestranně nadaný člověk. Vedle literárního nadání měl blízko i k hudbě a výtvarnému umění. Máchova hudebnost prostupuje jeho literární tvorbou stejně tak, jako jeho výtvarné vidění přírody. Příroda a její změny a proměny hrají klíčovou roli v jeho díle, nejsou pouhou kulisou, spíše naopak, stávají se hlavním aktérem. A hlavně: nic není stálého a pevného, i „dálné hory jen co šeré stíny se míhají po večerním nebi“. V Rozbroji světů takto vidí své „Máchovo“ jezero: „Od východu nový měsíc vycházel a velký Hiršperský rybník se skvěl polou v sluneční záři, polou ve mdlém světle měsíce.“
Své dojmy z cest zachycoval nejen slovně, ale i výtvarně. Těžištěm jeho kreseb byly hrady, které navštívil, tedy jak si sám poznamenal „hrady spatřené“. Na svých kresbách usiloval o pokud možno věrné zachycení hradů, ale nedělal si příliš starostí s perspektivou. Hradní zřícenina je vždy větší než okolní krajina. Tento nesoulad lze vysvětlit tím, že Mácha používal při kreslení dalekohled. V jeho pozůstalosti se zachovalo 115 kreseb a akvarelů, z toho 89 kreseb hradů, které navštívil.
Výstava Místa spatřená a milovaná byla k vidění od 1. května do 30. května v Památníku K. H. Máchy v Doksech. Poté putovala do dalších obcí Máchova kraje a možná i kousek dále.
Vernisáž výstavy se uskutečnila v sobotu 1. května od 14 hod. Při vernisáži proběhl křest známkového aršíku, který vydala Česká pošta k 200. výročí narození Karla Hynka Máchy podle výtvarného návrhu akademického malíře Jana Kavana. Rytcem známky je Václav Fajt. Známka je tištěna ocelotiskem z plochy černé barvy kombinovaným ofsetem v barvách světle modré, světle zelené, žluté a šedivé.
Na známce o rozměrech 108 x 78 milimetrů v nominální hodnotě 43 korun je vyobrazen K. H. Mácha a za ním skála a svítící měsíc v úplňku. Na aršíku je zachycen tzv. Máchův kraj - oblast kolem hradu Bezděz, Doksy a Máchovo jezero.
Vzhledem k tomu, že se nedochoval žádný portrét Karla Hynka Máchy, vycházejí pokusy umělců o zachycení básníkovy podoby z popisu jeho tváře tak, jak si ho zapamatovali jeho vrstevníci, z jeho vlastního autoportrétu, z informace jeho Lori,
že Máchu namaloval dobře jenom J. Z. Quast, a také z výsledků antropologa E. Vlčka, který v roce 1986 zkoumal Máchovy ostatky.
Se známkou je vydávána obálka prvního dne vydání a kašetové razítko. Známku pokřtí vodou z Máchova jezera především její tvůrci a další hosté.
Výstava Místa spatřená a milovaná a křest známky byly součástí máchovských oslav pořádaných Vlastivědným muzeem
v České Lípě, Městskou knihovnou v Doksech, Městskými kulturními zařízeními v Bělé pod Bezdězem pod patronací Svazku obcí Máchův kraj v rámci projektu S Máchou za Máchou po Máchově kraji.
O tom, že Mácha není jen ryze český autor svědčí i ta skutečnost, že putovala z Čech do kanadského Vancouveru další máchovská výstava nazvaná Tajemný Karel Hynek Mácha. Výstava ukazovala dvacet podob romantického básníka od našich významných výtvarníků. Vernisáž výstavy se uskutečnila 6. května v ESQUIRE HOUSE, 1112-7330 137STR., SURREY
ve Vancouveru. U nás byla k vidění od července nejprve v galerii Vlastivědného muzea v České Lípě a pak putovala do dalších obcí Máchova kraje. Výstava byla opět součástí projektu S Máchou za Máchou po Máchově kraji, jímž se Svazek obcí Máchův kraj a další partneři projektu připojujil k oslavám 200. výročí narození našeho romantického básníka.