Nad novou výstavou v muzeu

Nad novou výstavou v muzeuLetošní rok přinesl řadu výročí z dějin 20. století a jimi je možné se nechat inspirovat
v úvahách o duchovních a mravních kvalitách našeho života a jeho perspektivách.
Jedním z nich je také připomínka čtvrtstoletí od 17. listopadu 1989, kdy počaly zásadní změny celé struktury naší společnosti, které nastolily dnešní poměry. Shledáváme klady a zápory vývoje a můžeme se o kvalitě dnešního žití přít nekonečně dlouho.
Uvažování nad výstavou k jubileu bylo složité. Nakonec jsem se rozhodl, že opustím téma dynamického vzepětí společnosti kolem pošmourných dnů a chladných listopadových nocí
a pokusím se zachytit realitu dalších nejbližších let.
Česká Lípa 1989 – 1993. S čím město začínalo. Z radnice odešlo mnoho dosavadních poslanců národního výboru a na jejich místa byli kooptováni jiní. Po listopadových volbách 1990 skončil národní výbor vedený sociálním demokratem Jaromírem Štrumfou a přišlo městské zastupitelstvo, které zvolilo prvního starostu Zdeňka Pokorného.
Výstava podává řadu fotografií, dokumentů a mapových náčrtů. Rozpočet města, který se dal sepsat na kus papíru. Úřad, který měl jen jeden počítač. Úředníci kompetentní, ale také i ti, kteří neměli schopnost pochopit, že se začíná od počátku.
Pořádek ve městě, vznik městské policie. Čistota, nové popelnice, první apely na třídění odpadu. Prodej městského majetku, domů s podmínkou jejich oprav. Otevírání nových živností a obchodů i podivné privatizace.
Složité dokončení a otevření kulturního domu Crystal nebo obchodního domu Prior. Co zmůže iniciativa jednotlivců a jakou cenu měla jejich práce.
Mnoho jednotlivostí: úprava památníku na Náměstí Osvobození, čímž se Česká Lípa dostala mezi první města upozorňující na význam 17. listopadu 1989. První restaurovaná socha: sv. Jan Nepomucký mezi anděli u Křížového kostela. Navrácení sochy Salvátora před pivovar.
Park u Mariánského kostela, park dětí na Špičáku, nové lavičky atd. Tyto různé změny v životě města, byly také provázeny úmornou činností vandalů, ničením i pohrdáním.
V závěrečné části výstavy jsou soustředěny doklady o volbách. Tváře tehdejších lídrů, hesla, sliby a proklamace. Stále mnoho zajímavých podnětů k přemýšlení o tom, jak se pracovalo s lidskou psychikou, kde končilo nadšení a začínala spekulace.
Je před volbami a možná i proto je podoba jubilejní výstavy právě taková jaká je. Než se rozhodnete dát svůj hlas
do volební urny, tak přijďte na výstavu a přemýšlejte o skutečném směrování našeho města, kde jsme byli, kam jsme se dostali a co chceme dále.

Ladislav Smejkal

Na fotografii připomínka epochy nesvobody na památníku na Náměstí Osvobození.