Něco o starostech

Něco o starostech Ne vlastních, nikoliv veřejných, to by nebralo konce, ale o starostech obce volených občanstvem. V roce 2005 byla na českolipské radnici instalována galerie starostů. Při zobrazení některých tváří bylo využito historické galerie z doby kolem roku 1900, kdy byly namalovány portréty většiny starostů druhé poloviny 19. století, někdy pořízené také jen z fotografie. Tato kolekce je uložena ve vlastivědném muzeu.
Do roku 1948 byli purkmistři potvrzováni vrchností a ta měla zásadní vliv na jejich výběr. Posledním feudálním purkmistrem byl Adalbert Kirchberg, majitel kartounky
a domu čp. 82 v dnešní Moskevské ulici.
V prvním rozmachu revoluce roku 1848 byl 5. dubna poprvé zvolen demokratickou cestou starosta města. Stal se jím obchodník Michael Sommer z domu čp. 5. Slavnostním projevem vyjadřujícím přání a touhy občanů jej uvítal děkan Anton Krombholz: „Máme také svobodu tisku, může se o nás, o našem jednání a stavu našich věcí psát ve veřejných listech. Chceme proto jednat tak, a naše domácí
a veřejné záležitosti tak zaopatřovat, aby o našich věcech bylo možno čestně a poctivě psát“.
Císař slíbil konstituci a bez ohledu na její dokonalost či nedostatečnost bylo zřejmé, že bude třeba značně proměnit zákonodárství. Jedni chtěli konzervovat co nejvíc z minulých časů, jiní žádali radikální proměnu společenských poměrů.
Starosta Michael Sommer, přetížen úředními povinnostmi, rezignoval 19. dubna 1849 na svůj úřad. Nahradil ho bečvářský mistr Josef Scheiner. Česká Lípa se na to stala krajským městem (1850) a po pěti letech byly kraje zase zrušeny. Přišel systém politických a soudních okresů, stále ještě revidovaný. Chybělo definitivní zákonodárství ve věcech obecní samosprávy.
V roce 1858 rezignoval Josef Scheiner a tři roky byl zastupován lékárníkem Antonem Zinkem. Brzdou rozvoje společnosti byl absolutistický režim ministra Bacha. Po jeho pádu byla vyhlášena v únoru 1861 nová provizorní ústava a mohla se konat opět svobodná volba starosty. Zink byl ve svém úřadě potvrzen.
Město mělo téměř devět tisíc obyvatel a řešení všech jeho problémů narůstalo. V roce 1864 byl dokončen obecní zákoník. Vydržel přes všechny nutné úpravy a modernizaci až do druhé světové války. V roce 1990 byl jednou z předloh nového zákona o obcích.
Českolipští starostové do roku 1938 pocházeli většinou z řad živnostníků a obchodníků. Výjimkou byl JUDr. Josef Schönfeld, právník, který stál v čele města od konce šedesátých let. V roce 1919 zvítězila ve volbách sociální demokracie a do čela obce se dostal strojvůdce Adolf Knöchel. Jeho bronzová busta, věnovaná jeho vnukem, je vystavena na radnici.

Ladislav Smejkal

Na fotografii radnice z 20. let minulého století.