Obecní les Česká Lípa

Popis

Mokřady a tůně – Obecní les u České Lípy. Výzkumná lokalita Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

Vyskytující se ohrožené druhy

OBOJŽIVELNÍCI (Amphibia)
Ropucha obecná (Bufo bufo)
Skokan štíhlý (Rana dalmatina)
Čolek obecný (tečkovaný) – (Triturus vulgaris)
Čolek velký (Triturus cristatus)

PLAZI (Reptilia)
Ještěrka obecná (Lacerta agilis)
Slepýš křehký (Anguis fragilis)
Užovka obojková (Natrix natrix)

Historie
Před následnou revitalizací byly na lokalitě vodní plochy zarostlé a zastíněné náletem keřů a stromů. Zastínění způsobovalo nedostatečné prohřátí vody, které mělo za následek nevhodné podmínky pro vývoj vajíček, pulců i larev obojživelníků.

V roce 2007 započaly práce na obnovení mokřadů a tůní, byly revitalizovány vodní plochy a vykácen nálet v jejich okolí. Vše bylo financováno z prostředků Programu péče o krajinu prostřednictvím Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Krajského střediska Liberec.

V následujícím roce bylo provedeno radikální vykácení stromů a keřů včetně vytrhání pařezů v druhé části mokřadu. Obnoveny byly další tůně a periodická vodní plocha.

Cíl obnovy
Návrat vymizelých a rozšíření nových druhů obojživelníků a plazů na lokalitu.

Aktuální stav
V okrajích mokřadu jsou vytvořeny vhodné úkryty a zimoviště pro obojživelníky a plazy. Břeh s navážkou listí a kompost
s tlejícím biologickým materiálem slouží také jako rozmnožoviště, úkryt popř. jako zimoviště pro některé druhy plazů (užovka obojková, slepýš křehký, ještěrka obecná, ještěrka živorodá).

Již v roce 2008 byly nádrže revitalizované v roce 2007 osídleny čolkem velkým, čolkem obecným, skokanem štíhlým, ropuchou obecnou, užovkou obojkovou a řadou vážek a vodních bezobratlých organismů.

Nejhojněji rozšířeným druhem je dnes skokan štíhlý, každoročně se zde rozmnožují desítky dospělců.

Management
Vysekávání a vytrhávání náletu, jeho odstranění z lokality. Vyčistění vodních ploch a jejich okrajů tzn. ochrana před zatemňováním. Nutné provádět alespoň 1x ročně.

Zazemňování je v přírodě přirozený proces, kdy volné vodní plochy postupně zarůstají biologickým materiálem, který způsobuje úbytek a zastínění vodní plochy a tím změnu podmínek pro vývoj a růst zde žijících organismů.

Výpomoc studentů gymnázia v České Lípě

V sobotu 12. 10. 2013 se s pomocí dobrovolníků z řad studentů Gymnázia Česká Lípa podařilo vysekat a vyčistit výraznou část výzkumné lokality pro obojživelníky a plazy v Obecním lese. Za tuto nezištnou pomoc, jménem výše uvedených organismů a VMG, děkujeme.