Parta odborných dělníků u svého výtvoru - klavír od firmy Rösler s opusovým číslem 6000. Spolu s několika dalšími obrázky je tento snímek památkou na úspěšný rok 1903. Firma slavila 25 let své existence a získala od ministerstva obchodu ve Vídni a od žvinostenské komory v Liberci stříbrnou medaili za úspěšný export klavírů.

Gustav Rösler ze Cvikova založil se svými čtyřmi pomocníky dílnu v Žandově. Zkušenosti
se stavbou klavírů získal delším pobytem u německých firem v zahraničí. Po prvním rozšíření
na deset pracovníků se rozhodl přestěhovat do Horní Police. Tam hleděl získat větší pozemek
u nádraží k vybudování továrny, ale neuspěl, takže se roku 1882 přestěhoval do České Lípy
a postavil si továrnu v Hrnčířské ulici. Po celý život pracoval se svými dělníky, třebaže jich měl deset let po přenesení výroby do města již čtyřicet. Zemřel roku 1897 a podniku se ujal bratr jeho ovdovělé ženy Ludwig Gatter. V roce 1901 odkoupil sousední dům, dal ho strhnout a na jeho místě vytvořil vzorkovnu s velkými výlohami do ulice. Tato přístavba je dnes jen omítnuta zdí a snad slouží jako sklad.

V prvním desetiletí 20. století se továrna na piána vypracovala na první místo v severních Čechách a byla čtvrtou největší firmou v rakouské říši, co do objemu výroby. Export utěšeně rostl. Čtvrtina výrobků se prodala v hlavním městě  Vídni
a nemalá část produkce šla přes hranice Rakouska-Uherska až do Anglie a dokonce do Kapského města v Jižní Africe. Podnik se úspěšně prezentoval na světové výstavě v Paříži nebo na umělecko-řemeslném veletrhu v Londýně. Nedlouho
po obdržení výše uvedeného vyznamenání dostalo se podniku ještě další vysoké pocty, která v dobovém kontextu byla nejlepším doporučením. Firma si ke svému titulu mohla připsat: "c. k. dvorní dodavatel".

Mgr. Ladislav SMEJKAL