Viditelným znakem rozvoje města prvních let 20. století jsou dochované stavby obytných a v menším měřítku i veřejných budov. V roce 1907 byla dokončena nejznámější z nich, kavárna Union.

Její tvůrci, stavební a architektonická kancelář John & Jisba z České Lípy, vytvořili dílo, kterému bylo souzeno stát v čele českolipské secese. Dekorativní sloh obohatil město řadou staveb: skupina činžovních domů v ulici Pod Holým vrchem (dokončeno 1904), méně rozměrnější, zato početnější skupina staveb zaplnila v téže době ulici Arbesovu. Vynikajících estetických hodnot a velké různosti bylo dosaženo během necelých deseti let stavěním nové ulice jako vilové čtvrti, nazvané po císaři Františku Josefu I. (Mariánská 899 - 1909). Vrcholem byly stavby domů provedené architektem Röhrichem na náměstí kolem roku 1904. Kavárna Union nahradila starší empírovou zástavbu v ideální poloze nároží uprostřed ostatní zástavby. Monumentalita stavby, vytažené do rozložité kopule litinové konstrukce, poněkud zapadla  v úzkých uličkách, takže v tomto smyslu pomohlo vlastně vybourání Mostecké ulice k tomu, aby stavba vynikla. Projekt byl v roce 1906 oceněn na prvním Libereckém veletrhu zlatou medailí.
Po svém otevření měl dům kavárnu v prvním patře a do přízemí se po orce 1910 nastěhovalo druhé českolipské kino.
Po jeho neúspěchu byly provozní prostory upraveny na železářský obchod. Union byl společenským střediskem, kde se odebírala spousta novin a časopisů jako lektura ke kávě. U šachových stolků seděli milovníci tichého sportu, zatímco
za rohem se scházeli hlučnější sportovci ke svým debatám. Postupný úpadek, až téměř rozpad stavby nádherného domu, sledovala českolipská veřejnost s pohnutou účastí. Rekonstrukce s pečlivým zřetelem k detailu patří k nejvíce oceňovaným činům zdejší radnice.

Mgr. Ladislav SMEJKAL