Regulace Ploučnice v průtoku přes město byla počátkem zásadních změn vztahu obyvatel
k řece. Přinesla mnoho pozitivního, ale také umožnila určité jevy, které vedly k poklesu významu vodního toku.

Upravit tok řeky přes město bylo velkou investicí postupně realizovnou v letech 1911 - 1916. Zásadním důvodem bylo ochránit části města na jižním břehu před povodněmi. Na východ od rušné Hrnčířské ulice byly rozsáhlé louky až k městskému nádraží, na nichž se rozlévala přívalová voda. Zvláštním kanálem  u továrny na piána Rösler byla stahována pod ulicí až do míst dnešních Tyršových škol a zde se opět rozlévala v bažinatém terénu a stékala k řece.

Ramena Ploučnice byla zpočátku ponechána. Hlavní rameno řeky počínalo ve Staré Lípě a směřovalo mezi továrnami
k Červenému domu, Vodnímu hradu až do prostor dnešního stadionu, kde ústilo do řečiště. K jeho postupné likvidaci se přistoupilo v roce 1939 a zcela ukončena byla až na konci let šedesátých.

Uveřejněný obrázek byl pořízen krátce po roce 1945. Zářezy po regulaci byly již zaceleny, kolem řeky byly vzrostlé stromy. Ze Svárova se stáhla zastíněná promenádní cesta a u kostele sv. Máří Magdaleny vznikl park. Potom přišel obrat. V roce 1968 sestoupil až k řece rušný obchvat silnice II/262. Nová cesta po břehu směrem od nemocnice vede přímo pod výfuky aut. Vznikl Svárovský most a o dalším se licituje směrem k ulici Čs. armády. Územní plán města hledá cesty, jak k řece vrátit opět promenádu. Bude to vůbec ještě možné?

Mgr. Ladislav SMEJKAL