Setnina 18. pěšího pluku ubírající se na nádraží. Dobový snímek zachycuje vojáky, kteří budí pozornost převážně žen a dětí, před mostem přes Ploučnici. Dnes vede v těchto místech silnice Děčín - Mimoň 262/II.

Světová válka se rozrostla do neuvěřitelných rozměrů a přitom vlastně uvízla na místě.
V zákopech a pevnostech u Verdunu ve Francii semlel pekelný mlýnek statisíce mužů.
V Alpách na rozhraní rakousko-italském lidé mrzli v jeskyních a zasypávali je tam dělostřelecké granáty.

Pochodové setniny 18. pěšího pluku vycvičené v České Lípě odcházely na nádraží za doprovodu plukovní kapely. V čele na koni jel velitel "marškumpanie". Plukovní hudba hrála v létě každou neděli odpoledne v hudebním  pavilonku městského parku.

Posádka přesunula část vojáků do Nového Boru a v opuštěné Richterově továrně v Zákupech zřídila rekonvalescenční oddělení, kde bylo stále přibližně 300 mužů, kteří na svém těle pocítili zkušenost zákopů od průstřelů, zápalu plic, ledvin, atd. až k chorobám nervovým.

Okázalé oslavy dílčích vítězství se již téměř nekonaly. Také je nebylo čím zapíjet, protože pivo z místního pivovaru bylo jen pětistupňové a bylo ho málo. Zásobovací situace byla ještě snesitelná, ačkoli ceny stoupaly do závratné výše. Dne 13. října se před okresním hejtmanstvím (dnes Zdislavina ulice čp. 419) sešlo kolem sedmé hodiny večerní asi 200 osob, především žen. Dožadovaly se dalšího vydání lístků na chleba. Na okresním hejtmanství namísto odpovědi demonstrantům zavolali telefonicky četnickou posilu. Okresní hejtman s odvoláním na to, že demonstrace není dovolena, sám vyzval k rozchodu. Nato demonstranti začali reptat a ozývalo se i volání "to je skandál!" Dle tvrzení strážmistra Richarda Schindlera vyšlo toto zvolání prvně z úst ženy, stojící blízko vrat. Tímto bylo snižováno pobuřujícím způsobem nařízení úřadů a uváděno
v posměch. Při zatýkání této ženy muselo být použito násilí, neboť dotyčná se pevně chytla vrat domu a volala - "Lidé, pojďte mi pomoct, nenechte mě zavřít!" Zatčená žena byla Češka, Františka Sirůčková, manželka krejčího, matka dvou dětí, pocházející z Chlumce nad Cidlinou.

Dne 21. listopadu zemřel císař František Josef I. Dosud s ním bylo spojováno vše, čeho nabyl občan pilný. Prý chtěl pokojně dožít konce své vlády a nezvednout už nikdy meč. Stalo se, bohužel.

Mgr. Ladislav SMEJKAL