Pohled do místních novin z ledna 1918 vytváří dojem, že Česká Lípa prožívala nejtemnější hodinu svých dějin. Nic nebylo k sehnání a nic řádně nefungovalo. Štáby armád chystaly zásadní zvrat ve vývoji války. Vystoupení Ruska ze spojeneckého svazku s Anglií a Francií nabízelo možnosti velkých přeskupení a ofenzív pro středoevropské mocnosti. Válkou vyčerpaná a hladová rakouská armáda se v mnoha posádkách bouřila. Vojáci 18. pěšího pluku, ubytovaní v hostinci U vévody ze Zákup (dnes Arbes), odepřeli 11. 5. 1918 poslušnost. Přes výslovný rozkaz nastoupili ráno bez pušek a výstroje. Před shromážděnou jednotku se postavil vojín Novák a prohlásil: "Nenastoupíme, dokud nedostaneme chleba!" Teprve energický zásah nadporučíka Šrama obnovil klid a pořádek. Náznak vzpoury byl krutě potrestán. Devět vojáků bylo postaveno před divizní soud a odsouzeno k pevnostnímu vězení v Terezíně.

Během vzpoury 7. střeleckého pluku v Rumburku 21. 5. se povstalci dostali až do Nového Boru. Když byli rozehnáni, tak dle ústních svědectví pamětníků, byli někteří jednotlivci zastiženi na útěku v českolipském městském parku a jiní až v Jestřebí.

V říjnu 1918 bylo v České Lípě jen asi 400 vojáků, většinou rekonvalescentů.

Dne 29. října se od projíždějících vojáků dověděla posádka o vyhlášení československého státu v Praze. Téhož dne byla
v Liberci samosprávná pohraniční provincie Deutschböhmen jako součást Rakouska. Na českolipském náměstí přijalo tuto zprávu shromáždění německého obyvatelstva. Plán připojení k Rakousku nahradila provinční vláda 11. listopadu požadavkem spojení s Německem.

Dne 30. října se v budově na našem obrázku konalo shromáždění vojáků, kteří vyslechli projev redaktora Čepka z Mladé Boleslavi o husistických ideálech. Potom byl přečten první zákon republiky a vojíni složili přísahu do rukou setníka Rudolfa Nového. Tělocvična německých turnerů v dnešní Pátově ulici byla postavena 1877 a stala se důležitou památkou české státnosti v našem městě. Německý velitel, sesazený plukovník Tirschek, si vyžádal u vojenského velitelství v Litoměřicích asistenci proti vzpouře. Přijeli sem dvě setniny vojáků německé a maďarské národnosti. Záhy se stáhli zpět, když byli ujištěni, že válka skončila a oni se mohou vrátit domů. Před 18. plukem stál úkol zabezpečit pro republiku Českou Lípu a celé přilehlé pohraniční území.

Mgr. Ladislav SMEJKAL