V roce 1927 slavil klášter jubileum 300 let své existence. Ze dne 12. března 1627 je datována zakládací listina Albrechta z Valdštejna. Početně oslabený Řád sv. Augustina chtěl oslavami upozornit na velký kulturní význam latinské školy, kterou zde vedl. Při této příležitosti byl papežskou bulou povýšen zdejší kostel  na baziliku minor. Počátkem prázdnin se konal velký alegorický průvod městem, připravený převážně studenty, znázorňující význam kláštera v dějinách města.

Druhou církevně kulturní událostí bylo položení základního kamene evangelického kostela
na západním okraji parku poblíž židovského hřbitova. Počátkem třicetileté války se většina zdejších evangelíků vystěhovala
ze země a usadila převážně v Horní Lužici. Zbytek přijal katolicismus. Do prakticky čistě katolického města přicházeli první luteráni z Německa jako odborní dělníci, tiskaři kartounů, ve zdejších továrnách na konci 18. století. Jejich pocit cizinců byl zesilován okolností, že zde neměli vlastní modlitebnu, třebaže po tolerančním patentu z roku 1781 to bylo možné. Scházeli se po domech a po roce 1871 si pronajali místnost v novostavbě reálky naproti klášteru. Tvořili sice nepatrnou, ale vlivnou skupinu obyvatelstva.

V roce 1904 byla konsolidována luteránská obec věřících stavbou vlastního kostela v Novém Boru. K ní náleželi také zdejší luteráni. Pomocí sbírek a podpory od souvěrců z Německa si zakoupili pozemek na okraji parku a stavili si jednoduchou ale působivou stavbu vlastní modlitebny. Náš obrázek je ze slavnosti položení základního kamene v květnu 1927 a pořídil ho
v tomto seriálu již vícekrát zmiňovaný fotograf a grafik Antonín Ulbricht.

Po roce 1945 převzala kostel Československá církev husitská. Mnozí příslušníci české menšiny ve městě v době meziválečné byli věřícími této církve. Jejich děti vyučoval náboženství kněz z Mladé Boleslavi, ale o aktivitách dospělých zatím prakticky nic nevíme. Známo je, že v České Lípě se v kostele sv. Máří Magdaleny konaly české bohoslužby a kázání a vedl je František Koucký z Práchně. Přicházeli sem také katoličtí studenti z českého gymnázia.


Mgr. Ladislav SMEJKAL