Potřetí se v tomto seriálu objevuje snímek Antonína Ulbrichta, grafika a fotografa (1905,1909, 1929). V České Lípě žil bezmála 70 let. Přišel sem v roce 1901 a k jeho prvním snímkům patří jarní povodeň toho roku a snad posledním je nepříliš podařený První Máj 1969.

Obrázek je ve skutečnosti o něco starší, asi o 3-4 roky, a jedná se o pohled z bytu, v němž žil: rohová vila čp. 340 v dnešní Ruské ulici. Poprvé pořídil snímek tímto směrem v roce 1910, kdy se sem nastěhoval. Po roce 1924 nastala na západním okraji města značná stavební činnost. Podle rozvojových plánů byly pozemky na planině Pod Holým vrchem a na mírném svahu, nazvaném dnes Slovanka, určeny plochy k výstavbě rodinných domků.

Průhledem směrem ke Špičáku je vidět stará cihelna, u níž byla jáma po vytěžené cihlářské hlíně. Nepříliš hodnotné pozemky zakoupilo České stavební družstvo a nabídlo zdejším Čechům parcely k výstavbě vlastních domků. Nabídky využili hlavně nově příchozí úředníci okresu a státních podniků a někteří živnostníci. Výhodný stavební zákon z roku 1926 a příznivé úvěry umožnily v následujících třech letech vystavět převážnou část dnešních ulic Kovářova a Slovanka, jakož i ulice propojující je navzájem. Na severu byla napříč vedena ulice již tenkrát nazvaná Železničářská, která měla uzavírat prostor výstavby na severní straně. Mířily sem ulice dnešní Bendlova, Hálkova a Antonína Sovy. S výjimkou poslední nebyly dotaženy až do vyústění v Železničářské ulici, protože výstavba vilek skončila jen v jejich spodních částech. Zbylý prostor byl proto vybrán k prvnímu soustředěnému sídlišti, jehož výstavba začala v roce 1963. Přijalo název Slovanka podle ulice převážně českých rodinných domků v blízkosti. Na místě křížení původní Slovanky a ulice Železničářské vzniklo malé náměstíčko
a v jeho středu byla v roce 1928 vysazena lípa Svobody. Několikrát byla zmrzačena i obnovena, naposledy v roce 1947. Náměstíčku vévodila vilka inspektora Maštálka, dům truhláře Černého a na byty přestavěná nádražní budova trati do České Kamenice z roku 1903.

Mgr. Ladislav SMEJKAL