V roce 1930 byl pozvolna patrný příchod hospodářských těžkostí. Kriticky vážným problémem se nastupující hospodářská krize stala až v následujících dvou letech. Zatím byl klid v ulicích a výlohy v noci zářily.

Podle provedeného sčítání lidu bylo ve městě 1 523 popisných čísel a včetně Staré Lípy tu žilo
14 338 obyvatel, z toho se k národnosti „československé“ hlásilo 3 129 osob a 10 851 se přihlásilo k národnosti německé. K náboženskému vyznání římskokatolickému se přihlásilo
11 777 osob, evangelíků bylo 582, příslušníků církve československé bylo 313 a k víře izraelitské se hlásilo 301 osob. Bez vyznání bylo 1266 obyvatel České Lípy.

Město si vydalo nový adresář. Možná mělo na paměti, že právě před padesáti lety, v roce 1880, vyšel adresář první. Starostou byl Emil Rotsch, obchodník, příslušník Německé národní strany a jeho prvním zástupcem byl Adolf Knochel, strojvůdce, příslušník sociální demokracie. Oba představitelé města se ve funkci starosty vlastně střídali. Rotsch byl starostou za I. světové války a krátce po ní. Po velkém úspěchu sociální demokracie se do čela dostal v roce 1919 Knochel. V polovině 20. let se karta opět obrátila. V radě města byli dva čeští zástupci, učitel a pozdější inspektor Jan Křtitel Hanuš, národní socialista, a František Kubálek, krejčí, sociální demokrat. V zastupitelstvu byli ještě další Češi.

Náš obrázek pořídil učitel a fotograf Franz Hauptmannn (1891 – od roku 1945 neznáme osudy). Zachytil jeden z vybraných obchodů s konfekcí, jichž bylo v České Lípě několik. Nacházel se v nároží dnešní ulice Prokopa Holého na Jindřicha z Lipé.
V současné době je opuštěn. O kousek dále v domě s výlohou v malém podloubí byl obchodní dům Popper a hned nad ním byl další obchodní dům, družstevní EC s obrovskou výlohou v přízemí a patře. V nárožním domě čp. 84 sídlila firma Adler, vyrábějící oděvy.

V roce 1930 platilo, že textilní produkty nabízené k prodeji byly výhradně domácí výroby. V samotné České Lípě byla v té době tkalcovna firmy Richter z Dolního Podluží (poválečný Benar) a vídeňský podnikatel Arnold Rosenthal vyráběl potiskované látky dokonalejší technikou než tomu bylo v 19. století (pozdější podnik Nářadí). Nastupující krize těžce poškodila právě textilní průmysl a obchod, vyřadila ho jako exportní odvětví.

Mgr. Ladislav SMEJKAL