Rubrika místních novin, ohlašující konkurzy firem, se počátkem třicátých let plnila. Malé obchody typu hokynářství a drobné firmy ševců, krejčích atd. šly do úpadku. Větší se držely
a případně spojovaly.

Ještě v průběhu 20. let přišel do České Lípy se svými botami pro celý svět Tomáš Baťa.
Ve zdejších novinách inzeroval běžně i celostránkově. Jeho první obchod se usadil
na náměstí čp. 136 ve vyklenutém nároží do Tržní ulice. Nápadný byl svými nálepkami, zdobícími, spíše nevkusně, celý obchodní prostor. Firma si ve 30. letech zakoupila nárožní patrový dům na rozmezí dnešních ulic Berkova a Jindřicha z Lipé.

Na obrázku je jeho podoba, když sem Baťa přišel a polepil okna starého domu. Jeho stavební kancelář ve Zlíně záhy navrhla stavbu moderního nárožního paláce. V týmu Baťových stavitelů působil také Franz Brandeis, který se nejspíše angažoval
v realizaci zdejší novostavby. Pocházel z Dubé, kde se narodil v roce 1906. V roce 1936 se účastnil soutěže na Štefánikův most v Praze a získal druhé místo. Za války musel narukovat a zemřel na infekční chorobu v Doboji v Jugoslávii 14.4. 1945.

Stavba Baťova paláce byla jistým rozrušením rázu hlavní třídy města. Vpád moderní okachličkované stavby do historického středu České Lípy nebyl tak drastický jako třeba v Celetné ulici v Praze, Případně v Mladé Boleslavi. Baťa nechtěl nikdy na periferii a chtěl být vždy na exponovaných místech. Své konkurenty snadno přehrál a jeden po druhém mu ustupovali. Držela se hlavně chrudimská firma Popper v téže ulici čp. 126. Mezi místními ševci, těžce zápasícími s konkurencí, bylo také několik Čechů: Antonín Balcar, Václav Bouška, Josef Černý, Karel Čihák, Václav Datel, Václav Drbohlav a Josef Kašpárek, abych uvedl alespoň ty, jejichž jména zjevně na původ ukazují.

Mgr. Ladislav SMEJKAL