V létě 1931 byla zahájena technická úprava pozemku na levém břehu Ploučnice, kde měla vyrůst nová česká škola. Lučinaté území bylo převážně podmáčené a to i poté, co regulace řeky zamezila nebezpečí rozlévání vod při povodních. Dne 28. června 1931 byl položen základní kámen. Projev s prvním slavnostním poklepem přednesl ministr školství, slovenský sociální demokrat, dr. Ivan Dérer. Kámen s nápisem Českým dětem 1931 byl včleněn do řady žulových kamenů, tam byla také vložena pamětní listina.

Stavbu navrženou architektem Josefem Kropáčkem z Prahy převzal stavitel Josef Uhlíř (1891-1961). Školní budova spojovala chlapeckou a dívčí školu, proto měla podobu dvoukřídlého paláce. Slavnostní předání dětem a učitelům se stalo součástí oslav státního svátku 28. října 1932. U původní české školy v Křížové ulici (Moskevská)
se sešlo asi tři tisíce osob a v doprovodu dvou kapel táhl průvod přes náměstí k novostavbě školy. Slavnost byla zahájena hymnou. Řadu projevů započal předseda školního výboru František Kunc. Zhodnotil význam 28. října pro českou věc
v pohraničí a ve zdejším městě. Poděkoval učitelům za práci ve staré školní budově. V hlavním projevu řekl inspektor Josef Maštálko také tato slova: „Otevírá-li se škola v českém městě, je to slavnost města, otevírá-li se však škola ve smíšeném území, je to slavnost většího významu - svátek státu.“

Dne 5. února 1933 sdělil při valné hromadě Sokola inspektor Maštálko rozhodnutí ministerstva školství o udělení čestného jména, Tyršovy školy v České Lípě. Ve školní budově se usadil také inspektorát menšinových škol, který se staral asi o 60 škol mezi Bezdězem a Šluknovským výběžkem. Své místo tu měla také škola mateřská a česká hudební škola. V září 1938 byla po Mnichovské dohodě školní budova narychlo opuštěna a inventář byl převezen do vnitrozemí, částečně až do jižních Čech. Nacisté zabrali budovu pro zřízení Říšské finanční školy. V posledním období války zde byli částečně ubytováni uprchlíci a byl zde umístěn lazaret, v němž také zemřelo několik vojáků maďarské národnosti, které válka zahnala až do České Lípy. V roce 1945 byl provoz školy obnoven.

Mgr. Ladislav SMEJKAL