Krátce před Henleinovou říjnovou návštěvou roku 1934 procházel městem a zjišťoval zdejší nálady novinář Franta Kocourek (1901-1942), pozdější oběť nacistického běsnění.
V rozhovorech s místními Čechy v lokálu hotelu Merkur slyšel o rostoucím napětí mezi Čechy a Němci a o strachu z bojůvek tak řečených ordnerů. Pořadatelská služba organizovaná henleinovci po vzoru nacistickém měla odrážet protivníky na schůzích a mohla terorizovat obyvatelstvo. Češi se dovolávali ochrany vojska  a policie aby byl v pohraničí zajištěn klid.

V roce 1935 zrušil Hitler poválečný nuceně zavedený systém ochrany země a místo malého Reichsweru vyhlásil všeobecnou brannou povinnost. Začal budovat Wehrmacht. Československo přistoupilo k posílení vlastní obrany a počalo budovat síť pohraničních opevnění. Současně se začalo uvažovat o nasazení posádek armády do některých pohraničních měst.
Po jednání s generálem Aloisem Eliášem (1890 – 1942), velitelem divize v Litoměřicích, byla do České Lípy vsazena posádka 33. Hraničářského pluku a načas znovu ožila kasárna ve Wedrichově kartounce. Náš obrázek, jehož historické pozadí není úplně objasněno, náleží do časů příchodu vojenské posádky československé armády do České Lípy.
Na snímku z náměstí je pravděpodobně generál Alois Eliáš, pozdější hrdina našeho národního odboje, po němž je zde také pojmenována jedna ulice.

Od roku 1935 úřadovala v jednom dřívějším hodinovém hotelu ve Sluneční ulici (Žižkova čp. 234) státní policie. K jejím úkolům patřilo také odhalování nezákonných styků henleinovských aktivistů s nacistickou podvratnou agenturou rozmístěnou podél našich státních hranic. Její činnost spočívala v dodávkách zbraní, výbušnin a propagačních tiskovin a také ve školení záškodníků a provádění výzvědné činnosti. Energický nástup československých vojenských a politických útvarů byl spojen
s aktivizací místních Čechů. Tvořili základ Stráže obrany státu. Na školách byl kladen důraz na všechny stránky branné výchovy a stát podporoval také střelecké jednoty a měl zájem na tom, aby v kulturním a společenském životě byly posilovány prvky růstu národního sebevědomí. Tím se zvyšovalo odhodlání republiku bránit
a ubránit.

Mgr. Ladislav SMEJKAL