Německá válečná kampaň dospěla k bodu zlomu – Stalingrad, leden 1943. Novou etapu války zahájil Josef Goebels svým projevem, kde předložil německému národu osudovou otázku: „Wollen Sie totalen Krieg!“ (Chcete totální válku!)

Každá složka městského života se chystala k boji. Hasičský a záchranný sbor se připravoval na možnost ničení města bombardováním. Příležitostně také předváděl své schopnosti
a funkčnost svých zařízení. Na obrázku vidíme v činnosti visutý žebřík před hasičárnou
u městské tělocvičny. Vděčným publikem byla skupina Hitlerovy mládeže.

Děti ve škole chodily na předvojenskou výchovu, kde se za pomoci vysloužilých důstojníků nebo poddůstojníků učily základní úkony vojny. Hitlerova mládež měla příležitost pořádat bojové hry a vycházky, jako byla ta výše uvedená.

Staří chlapi byli nasazováni do služby civilní obrany a chodili na noční hlídky a také na hlásku, rozhlednu na Špičáku, která přestala sloužit veřejnosti a stala se pozorovatelnou protiletecké ochrany. Odtud se hlásilo případné akutní nebezpečí leteckého útoku nebo jiné podezřelé jevy v okolí.

Po celém Německu byl nedostatek protileteckých krytů. Česká Lípa nebyla výjimkou, spíše se dá říci, že to tu bylo horší. Spoléhalo se na to, že se nachází v hlubokém zázemí. Veřejný protiletecký kryt byl vybudován u Tyršových škol na místě dnešního hřiště. Krajská organizace nacistické strany se až ke konci války odhodlala postavit skutečný „bunkr“ a to ve stráni klášterní zahrady. Stavba nebyla dokončena. Stranickým sídlem byl dřívější hotel Stará pošta (Sokolská ulice, dnes zbořen). Zbytky stavby byly odstraněny až během výstavby kulturního domu Crystal. Jinak se město spoléhalo na majitele domů, že připraví sklepy tak, aby mohly být protileteckými kryty. Ve středu České Lípy to bylo dobře možné, protože zde byla hluboká gotická sklepení. Velká katastrofa letecké války Českou Lípu minula. Jen v poslední den přinesl ničitelský útok osvobozenecké armády na zdejší závody.

Mgr. Ladislav SMEJKAL