Na vrcholu padesátých let se zdálo, že všechen život vyvěrá z propagandy. Jen mocné harašení mohlo překrýt vážnou hospodářskou situaci a nastupující krizi režimu.

Tisk se intenzivně věnoval kontrolním zjištěním a rozsudkům nad účetními a prodavači. Přepisování ručně nebo strojopisně vystavených účtů bylo nejčastějším zdrojem nadvýdělku.
V tomto systému se i podle znění rozsudků často přepisovala trojka na osmičku. Čistý zisk býval třeba 500 Kč. Neseřízené váhy v obchodech byly zdrojem širokého okrádání. Takový řezník byl ještě lepičem potravinových lístků, které dostával od zákazníků a tím pádem šla obsluha pomalu a zmatečně. Snadno se přehlédlo, co ukazuje rozkývaná váha. Proto bylo od 1. 1. 1953 nařízeno nalepit
na každou váhu cedulku: „Vážíme čistou váhu.“

Chaos ve výrobě šel částečně na vrub nedostatku kvalifikovaných mistrů a techniků. V České Lípě byla 1. září 1952 otevřena střední průmyslová škola strojní. Přijímala žáky ze základních škol a věnovala se studiu dálkovému a kurzům. Strana určitě netušila, že právě tato nastupující technická inteligence se stane hybnou silou hospodářských reforem let šedesátých.

V únoru byla založena okresní pobočka Společnosti pro šíření politických a vědeckých znalostí. První program nové společnosti byl dovezený i s lektorem. Proběhl večer na téma Vznik života na zemi. Lektor přivezl sádrové lebky pračlověků
a jasně na nich ukázal cestu od opice k člověku. Potom následovaly filmy. Postupně byl vytvořen vlastní lektorský sbor,
v němž byli mnozí českolipští středoškolští profesoři. V té době také přišel do kin film režiséra Karla Zemana Cesta do pravěku.

Dlouho trval ostych k besedám Nad mezinárodně politickou situací. Vypadá to až neuvěřitelně, jak nesmírně naivní
a přihlouplé bylo mezinárodněpolitické zpravodajství krajského týdeníku Cesta míru. Válka v Koreji, vznik NATO, zapojení západního Německa do jeho struktur a již dávno zapomenutá Trumanova doktrína. Na řadu přišly tyto besedy až v letech šedesátých a bylo při nich rušno. V letech sedmdesátých dostala Společnost s dlouhým jménem krátký název Socialistická akademie.

Alegorické vozy v májovém průvodu měly vysvětlit vše. Západ spustil železnou oponu a za ní chystá atomovou válku. Soudruh Stalin nás přece jen uklidnil. „Ne, válka není nevyhnutelná, alespoň ne teď!“ Tak to řekl v posledním rozhovoru pro americké novináře koncem roku 1952.

Mgr. Ladislav SMEJKAL