Měnová reforma v roce 1953 otřásla soustavou cen. Strana a vláda ve snaze udržet přijatelnou sociální situaci prováděla úpravy cen se zaměřením na výraznější dotaci základních potravin, jejichž výběr byl přitom dosti úzký – chléb, pečivo, mléko, laciné uzeniny. Svým způsobem sem patřilo i pivo. Jeho cena se podle lidového mínění stala „ukazatelem času“. Do roku 1956 bylo provedeno šest základních úprav cen. Při těchto příležitostech se vždy rozjela propagační mašinérie.

Nešlo jen o ceny zboží, ale také o jeho dostupnost, kvalitu, včasné dodávky. Zůstaneme v oblasti potravinářství. Živnostenský rejstřík z roku 1945 uváděl např. 27 pekařů, 17 mlékáren a 67 kupců, totiž obchodníků se smíšeným a koloniálním zbožím. Většina z těchto obchodů nebyla v provozu z důvodu války a jejich následků. Nemalá část už nebyla nikdy otevřena, některé se ze zasutí času vyhrabaly až malou privatizací a následně živnostenským podnikáním.

V roce 1950 převažoval v obchodu s potravinami družstevní sektor: Severočeská Včela. V dalších letech ustupoval ve prospěch národního podniku Pramen. Zájmem stranického vedení bylo vybudovat v důležitých městech větší síť obchodů
a zejména vytvořit centrální obchodní domy. Bylo možné je snáze zásobovat. Jejich provoz mohl také dobře působit propagačně. Tak vznikla obchodní síť Gastronom. Průkopníkem byl obchodní dům v Praze na Příkopech.

Českolipský gastronom byl otevřen 9. prosince 1954. Následující rok byl prověrkou jeho provozu. Na tehdejší Gottwaldově ulici v čp. 89 byl dříve koloniální obchod firma Löhnert. Ve dvoře byla pražírna kávy. Obchodník se zaměřoval také na prodej vína. V prvním patře byly byty. Zpustlý obchod byl vybrán k rekonstrukci. Dům byl stavebně upraven do podoby „kostky“
a obložen kachličkami. V přízemí byl pultový prodej. V tomto typu obchodů byly všechny prvky jednotné a měly napodobit slavný moskevský obchod tohoto jména. Pulty byly z tmavého dřeva, kovové části byly osázeny mosazí, aby působily zlatě. Středové nosné sloupy byly obloženy zrcadly. K obchodování bylo zabráno i patro, kde navíc byla jídelna. Nad schodiště byla umístěna socha ženy s bochníkem chleba. V Gastronomu byly první vánoční výstavy potravin. Bramborový salát a chlebíčky se salámem byly vrcholem všech dobrot.

Mgr. Ladislav SMEJKAL