Česká Lípa se od 12. července 1960 stala okresním městem nad třemi bývalými okresy. Správní reforma vytýčila nový kraj severočeský se sídlem v Ústí n. Labem a v rámci deseti okresů byl českolipský svou rozlohou největší. Šlo částečně o optický klam. Celá třetina okresu byla tvořena vojenským výcvikovým pásmem.

Úroveň kulturního života se rozvíjela a to nikoliv jen díky o něco větším finančním prostředkům, ale především pro větší zájem části obyvatelstva něco dělat. Začala nová éra závodních klubů, které namnoze existovaly v letech padesátých, ale byly spíše středisky zábavy a propagandy.
V dalším období vznikaly kroužky zabývající   se i náročnými koníčky, přičemž něco přebral do své péče i Svaz pro spolupráci
s armádou. Výrazné úspěchy byly brzy patrné u fotografování i filmování a ve svazarmovských odbornostech postupně vyrostla řada osobností v oblasti např. sportovního potápění. Některé úseky těchto dějin jsou dobře zdokumentovány, ale nejsou dosud historicky propracovány.

V roce 1954 vznikl v České Lípě Kroužek přátel Jakuba Arbesa. Jeho existence je trochu nejasná, ale je průkazné, že se několik ctitelů jeho díla spojilo s pražským Kruhem přátel J. A. V České Lípě to byl učitel Jaroslav Panáček, lékař MUDr. Karel Vlasák a notář JUDr. Ladislav Šíša. K nim se připojili také manželé Vojtíškovi. Ze společné iniciativy byly v říjnu 1959 odhaleny dvě pamětní desky na místě Arbesova odsouzení porotním soudem v roce 1873 – historický hostinec U vévody ze Zákup, v té době závodní klub Nářadí, a na místě jeho věznění v letech 1873/4 v dnešní škole ZvŠ Moskevská. Autorem obou desek byl akademický sochař František Lipenský.

Ve spolupráci s pražským Kruhem začala v roce 1960 tradice vědeckých konferencí Arbesova Česká Lípa. Konala se
v památném sále zmiňovaného závodního klubu. Každý rok měl své téma a vedle hostů stálých i řadu hostů z řad spisovatelů, malířů a vědců. Pražskou část iniciativy vedl Arbesův vnuk Karel Gruber (1906 až 1978).

Na vrcholu svého rozmachu se ocitl Pěvecký sbor severočeských učitelů, založený v České Lípě 30.1. 1948. V roce 1958 navštívil Bulharsko a navázal styky s přáteli v Maďarsku a Polsku. Účastnil se také velkých vystoupení. U příležitosti oslav
15. výročí osvobození Československa v květnu 1960 se uskutečnilo velkolepé představení v Jiráskově divadle. Spojené sbory, učitelé, učitelky a sbory dětské zapěly v doprovodu orchestru Šostakovičovu Píseň o lesích. Velkolepá produkce byla současně ukázkou toho, jak České Lípě zoufale chybí kulturní dům s velkým sálem. Plán byl předložen jako návrh do první pětiletky v roce 1948. Realizován byl až v roce 1989, avšak v podobě značně změněné, spíše připomínal kongresové centrum. Takový druh zařízení je provozně neobyčejně nákladný.

Mgr. Ladislav SMEJKAL