Jeden z klíčových bodů národních dějin. Před dvaceti lety, v únoru 1948, převzali komunisté moc a dirigovali postup mocenského boje do poslední vesničky v zemi. Na všech místech se řídili pokyny pražského ústředí. Rok 1968, pokus o obrodu režimu nastoleného před dvěma desítkami let. Rodí se po celé zemi, ale vyrůstá z místních podmínek. Jednotlivé kraje prožívaly různé naděje a očekávání i v pozdějším vývoji přijímají rány osudu někdy tak kruté a barbarské, jinde naštěstí bez lidských obětí.

Probouzely se nové možnosti politického života. Mimo dosavadní politické a společenské spektrum v České Lípě se nejvýrazněji hlásí o své místo Junáci. První kontakty okresních vedoucích počínají koncem března. Dne 10. května se konala v závodním klubu Jakuba Arbesa velká schůze skautů, volající po návratu k práci a vrácení ukradeného majetku. Pokusy o obnovu sociální demokracie jsou jen stopové a dodnes není zcela zřejmé, jak v regionu probíhaly. Bývalí političtí vězňové se seskupují v Liberci, kde 6. května vznikl Klub 231. V České Lípě nepředstavovali vlivem historických okolností vlivnější společenskou sílu.

Populární prezident Ludvík Svoboda se zastavil jako první z prezidentů v České Lípě krátce při své cestě na oslavy Rumburské vzpoury 25. května. V novinách i mezi občany se opět hovoří o Masarykovi, Benešovi a Štefánikovi.

Náš snímek je ze dnů okupačních, ale ne z okamžiků vypjatých, kdy stála masa proti vojenské technice, ale o něco později, kdy si jedna strana provokativně nevšímala druhé. Malé příměří před trpkým rozhodnutím. Česká Lípa byla od 21. srpna
ve varu. Pomník Rudoarmějce byl svržen ze svého podstavce a vlečen k řece. Vyšlo osm čísel zvláštního vydání okresních novin Nástup pod vedením redaktora Zdeňka Stehlíka. Dochované exempláře jsou zrcadlem své doby. Sověti se usadili ve městě, příkladně u vodního hradu, a uvažovali o garnizóně, dobrý se jim jevil klášter, kam se nedávno nastěhovalo vlastivědné muzeum. Naštěstí byla tato snaha odvrácena v zárodku. Sovětská vojska si urychleně vyžádala odchod našich jednotek z vojenského pásma Ralsko již v polovině září.

Po všem napětí se přiblížilo trochu tísnivé výročí 50 let republiky. Dne 24. října byla v ambitu kláštera otevřena jubilejní výstava. Vyšla publikace 18. Chasa v boji proti Deutschböhmen. Osud nákladu byl pohnutý. Co se nepodařilo prodat, bylo
v letech abnormalizace schováno. Objevil se soudruh, který ukryté knihy vyšťoural a nechal převézt na OV KSČ. Tam nakonec putovaly do kotelny. Naštěstí část nákladu byla v roce 1989 zachráněna. Dne 28. října byly v bazilice slavné bohoslužby za vlast a národ. Junáci sázeli lípy svobody. Pokud vím, o všechny přišli.

Mgr. Ladislav SMEJKAL