Na křižovatce ve středu města se poprvé rozsvítila světelná signalizace. Nad Moskevskou ulicí
u kostela a školy se rozklenul silniční most. Součástí odbouraného domovního fondu byla empírová budova dávné policejní strážnice známé z bouří proti strojům v roce 1844.

Česká Lípa ztrácela starý půvab a novinky jí vždy na kráse nepřidaly. Zastavme se u kulturního života. Jeho ideologické pozadí naznačil na aktivu v Merkuru všem kulturním pracovníkům ministr Brůžek 3. listopadu 1970. Dozor, kontrola, dohled nad vší tvůrčí prací. Školskou a kulturní komisi okresu vedl voják, v redakční radě novin Nástup se prosazoval důstojník bezpečnosti.
V socialistické akademii měla armáda a bezpečnost hlavní slovo.

Dne 1. ledna 1971 vzniklo v Zámecké ulici čp. 59 (dnes U Vodního hradu) Okresní kulturní středisko Č. Lípa. V čele stál Zdeněk Flanderka, původním povoláním učitel. Účel instituce byl minimálně trojí. Na prvním místě to byla agentura zajišťující kulturní život pro venkov, domovy mládeže a další střediska. Na druhé straně to bylo zařízení kádrující hlavně hudební soubory v podobě slavných přehrávek a kontrol repertoáru. Třetí odbor jeho činnosti byl velmi důležitý. Umožnilo vytváření zájmových sdružení. Vznikl fotokroužek FOKS, kam docházeli nejlepší fotografové té doby. Pomohlo sdružit amatérské výtvarníky, pro něž byla později dělána řada výstav v muzeu v podobě přehlídek i výstav autorských. Čas od času se povedlo udělat pořady pro mládež, v nichž se dala příležitost pro vhodnou zábavu a místo ideových cvičení se podařilo podstrčit třeba důležité prvky regionální vlastivědné práce.

V augustiniánském klášteře sídlilo okresní muzeum a 27. února 1972 byla otevřena jeho stálá expozice dějin Českolipska
v té době a dodnes největší výstava regionálních dějin v celém tehdejším severočeském kraji. Autorem koncepce byl ředitel Břetislav Vojtíšek, architektem ing. Jiří Škabrada, dnes docent Českého vysokého učení technického v oboru dějin architektury. Její úspěch byl podmíněn systematickým soustředěním exponátů a textů do podoby populárně podané dějepisné látky směřující v časovém proudu od pravěku do roku 1945. Navázala na dobře vypracovanou expozici přírodovědnou otevřenou 5. května 1969, jejímž autorem byl Miroslav Honců.

V kulturním životě České Lípy se schylovalo k dalším provizoriím. Jiráskovo divadlo šlo do generální opravy. Malá koncertní síň v Růžovém dvoře, sídle Hudební školy, dosloužila. Osvětová beseda přešla do velkého kina a tam se odehrával další kulturní život.

Mgr. Ladislav SMEJKAL