V první polovině sedmdesátých let se ze strany vládnoucího režimu dostávalo mládeži značné podpory. Nemám teď na mysli jen populační opatření ve formě sociálních dávek, nýbrž spíše působení na děti a dospívající mladé lidi prostřednictvím zájmových organizací.

Obrázek z prvomájového průvodu připomněl 25. výročí vzniku Pionýrské organizace. Výročí bylo prvně připomínáno v roce 1959 a to ve formě pionýrského srazu. O patnáct let později byly oslavy pestřejší. 24. duben, den kdy v roce 1949 vznikla organizace pionýrů při Československém svazu mládeže, měl být dnem plným radosti. Škola se měla postarat
o dětské radovánky. Za každou cenu bylo třeba zapomenout na junáckou organizaci likvidovanou po krátkém vzkříšení po roce 1968. Českolipský pionýrský dům byl umístěn v bývalé Altschulově vile na Děčínské ulici. V té době praskal ve švech, protože se zde scházelo množství kroužků. Českolipsko se stalo rájem pionýrských táborů. V polovině 70. let jich bylo kolem 50, počínaje těmi, kde ve skrytu přežívaly "skautské způsoby", až k velkým podnikovým táborům, třeba v Hamru nebo ve Stvolínkách.

Socialistický svaz mládeže sídlil v jednom patře domu společenských organizací v Žižkově ulici. Nahradil malou, spíše "spikleneckou" skupinu, zvanou Leninský svaz mladých a stal se pokračovatelem výše citované organizace ČSM. Prošlo tu mnoho funkcionářů, mladých lidí toužících po kariéře. Někteří se v životě osvědčili a pracují dnes k nejlepšímu prospěchu společnosti. Mezi mnoha zapomenutými akcemi řízenými SSM bych rád připomněl hnutí "ZENIT", kde se soustřeďovala technická tvořivost mládeže. V několika ročnících se představila na výstavách v muzeu. K projektům vycházely také katalogy dosvědčující, že jádrem úsilí byla práce mladých techniků ve Vagónce.

Nepříliš výrazné kroky byly učiněny v rozvíjení uměleckých schopností mládeže. Chyběly systematické aktivity, např. ve výtvarné práci dětí. První úspěchy slavily nové pěvecké soubory. V té době se do popředí dostávají výkony dětí vedených manželi Truncovými.

Mgr. Ladislav SMEJKAL