Počasí nás děsivě zaskočilo až na Nový rok 1979. Dne 31. 12. 1978 dosahovala teplota místy ještě až deset stupňů nad nulou a o den později klesla až na mínus dvacet stupňů. Doprava
na železnici a na silnicích se téměř zastavila. Každý se mohl na vlastní oči přesvědčit, že nejen krajně nepříznivé povětrnostní podmínky znemožňují pohyb vozidel, nýbrž i třeba taková skutečnost, že nafta měla mizernou kvalitu a nemrznoucích směsí byl nedostatek.

Autobusy městské hromadné dopravy byly stále ještě vedeny ulicemi ve středu města. Společným východiskem regionálních, dálkových a místních linek bylo kapacitně nedostačující autobusové nádraží v sousedství hlavního nádraží ČSD. Nynější autobusové nádraží bylo otevřeno až 29. května 1981.
Na Komenského náměstí (od roku 1982 Osvobození) zastavovaly autobusy na Žandov, Českou Kamenici i linky na Holý vrch
a Slovanku. Přijížděly sem Sokolskou ulicí, v dnešním smyslu dopravního značení to bylo vlastně protisměrně. Autobusová doprava se protlačovala také Jiráskovou ulicí s prudkým ohybem na dnešní Mariánskou. Páteřními spoji se v linkách MHD staly autobusy jezdící na stále rychleji rostoucí sídliště Špičák.

Dne 23. dubna 1978 se Česká Lípa zapsala do dějin motosportu. V Sosnové byla otevřena první specializovaná motokárová dráha v Československu. Využívala rozsáhlý pozemek mezi hřbitovem a okresní správou silnic. Do světa vůně benzinu patří
i událost jiného druhu. Dne 3. listopadu vypukl požár v podniku Benzina nedaleko českokamenické silnice. Hořící cisternový vůz hrozil zapálením celého podniku s obrovskou zásobou pohonných hmot. Hasič Zdeněk Fridrich ho vyvezl s nasazením života mimo závod. Za svůj čin obdržel státní vyznamenání Za statečnost.

Dovětkem ještě připojuji, že se Česká Lípa v tomto roce dočkala nové telekomunikační budovy. Zlepšily se telefonní služby
a počet linek začal pronikavě stoupat. V budově bylo i natáčecí studio rozhlasu po drátě, které od roku 1964 sídlilo v budově okresní správy spojů v dnešní ulici Jindřicha z Lipé.

Mgr. Ladislav SMEJKAL