Právě uplynulo 30 let od přijetí zákona o Jednotném zemědělském družstvu (23. 2. 1949).
Na konci 70. let se hovořilo jasně o tom, že zemědělská velkovýroba se stala stabilizačním faktorem ekonomiky. Lze o tom samozřejmě polemizovat,  ale zůstává pravdou, že rozmach zemědělství ve spojení s potravinářskou výrobou  a budováním sítě služeb byl patrný. Problémovou stránkou byla pravděpodobně otázka nákladů a výnosů. Spojením mnoha činností se zemědělstvím se toto téma dostává do historie České Lípy.

Před sto lety byla založena rolnická škola v České Lípě. Její školní statek v roce 1979 již téměř zmizel a budova obklopená sídlištěm Špičák stála před rekonstrukcí. Samotného území města se dotýkaly tři státní statky: Stružnice, Zahrádky a Zákupy. Mimoňský Gigant se v roce 1962 sloučil se zákupským statkem a vznikl podnik Velkovýkrmny. Hovořilo se o nich jako o „samostatném království“ a jejich ředitel byl lidově nazýván „prasečím králem“.

Starodávná tradice České Lípy jako centra obchodu s agrárními produkty pokračovala ve 20. století postavením vysoké budovy Hospodářského družstva skladištního u uhelného nádraží. V roce 1961 se zdejší centrála nazývala Zemědělský nákupní a zásobovací podnik. Prováděl řadu činností: zásobování osivem, výrobu a distribuci krmných směsí
a zabezpečování hnojiv.

Poněkud stranou od města vyrostl do roku 1978 na čtyřhektarovém pozemku komplex Ústředního podniku zemědělské techniky se sklady traktorů a zemědělských strojů. Stal se součástí dubické technopole a stav objektu je stručně řečeno zoufalý.

Veřejnost spíše zajímalo budování českolipského masokombinátu, který se rozvíjel na základě starých jatek z roku 1901 a to od roku 1960 až přibližně do roku 1979. Jako součást Severočeského průmyslu masného Liberec byl podnik českolipský největší. Zvládnout zásobování masem v území s obrovským přistěhovalectvím díky rozvoji uranu bylo neobyčejně náročné. Současně byl okres navštěvován každoročně asi milionem rekreantů. Právem se tzv. libereckému párku začalo říkat
i českolipský.

Celá rozsáhlá problematika zemědělského podnikání a potravinářství byla v roce 1979 zpracována do obsáhlého sborníku
s hrdým názvem Třicet let socialistického zemědělství na Českolipsku. Rozhodně byla nejlepším ze všech sborníčků, které vyšly od roku 1945 o ekonomice Českolipska.

Mgr. Ladislav SMEJKAL