Začátek osmdesátých let se vyznačuje novými jevy, které souvisí s pozdějším pádem komunistického režimu. Lidé si více všímali svého města a začali se vyptávat na jeho osudy
v minulosti. Oslavy 60. výročí založení KSČ ustoupily úplně do pozadí a do popředí se dostala připomínka 600 let městských privilegií.

Pouze v roce 1937 se město pokoušelo o větší oslavu 600. výročí první bezpečné zmínky o něm. Doba nebyla příznivá, narůstalo zvláště nacionální napětí. Rok osmdesátý prvý byl velmi příhodný. Uprostřed stupňujícího se tlaku na další bourání čtvrtí na samém obvodu hradeb bylo správné hlasitě říci: Dost! Podívejte se sem, nemáme před sebou město, jehož dějiny začínají rokem 1945.

Výstava o dějinách České Lípy se rozešla do výloh většiny obchodů středu města. Na každém místě bylo něco připomenuto
a názorně ukázáno na fotokopiích. Lidé viděli staré městské listiny, za jejichž znázorněním nemuseli do archivu ani do muzea. Uskutečnila se slavnost, první regionální shromáždění s přítomností krojovaných osob představující dávnou minulost, které připomněly, že Berkové z Dubé dali městu privilegia dle práva žitavského a to bylo na úrovni práv královského města. Česká Lípa měla významné historické postavení.

První velké dějiny města zpracovala Marie Vojtíšková s Jaroslavem Panáčkem a vyšly v roce 1976. od roku 1945 byly prvním dílem z minulosti měst v takovém rozsahu v celém severočeském kraji. Rozsahem a úrovní svých příloh překonaly vše, co dosud bylo o České Lípě vydáno. Po pěti letech byly beznadějně rozebrány a byl zájem o jejich nové vydání. Severočeské nakladatelství k tomu nepřistoupilo. Břetislav Vojtíšek napsal k výročí alespoň stručné dějiny. Vyšla také zajímavá skládačka o městské pečeti a znaku. Staré symboly nabývaly větší úcty mezi obyvatelstvem.

K vrcholům oslav patřilo otevření výstavy Českolipské hrnčířství v okresním vlastivědném muzeu 29.září 1981. Zhodnotila výzkum Hrnčířské čtvrti v předešlých letech a ukázala, že právě tímto odvětvím počal vstup města do středoevropského hospodářského a kulturního prostoru.

Mgr. Ladislav SMEJKAL