Chod dějin nebyl v České Lípě odbíjen jen údery věžních hodin, v té době ještě nepříliš spolehlivých, nýbrž byl také ukazován na stěně budovy komunistické strany červenobílými koulemi, které byly vždy natočeny tak, aby vytvořily nápis ukazující, jaké výročí budeme slavit.

Rok 1986 přinesl další posun v řešení dopravní situace. Dne 1. března bylo otevřeno nové autobusové nádraží. Začaly přípravy ke stavbě přemostění Ploučnice na nové trase silnice I/9. Další silniční trasa měla probíhat od Sosnové do Dubice a pokračovat přes řeku k severu do Děčína. Skončila nakonec jen
v Dubici.

Novým zásahem do krajiny bylo zahájení přestavby železničního uzlu Česká Lípa. Trať do Liberce měla být vedena kolem Žíznikova a napojovala se přímo na železnici od Bakova nad Jizerou do České Lípy a to v obou směrech. Nad Ploučnicí se tedy v krátké době měly tyčit tři nové mosty – železniční u Vlčího Dolu, estakáda na silnici I/9 a svárovský silniční most, který těsně sousedil se stavbou z let třicátých.

Uvnitř města byly založeny další stavby. Dne 19. listopadu byl položen základní kámen obchodního domu Prior. Mezi menším Uranem a novou budovou mělo zůstat prostranství z bývalé Mostecké ulice. Jeho úprava v devadesátých letech dlouho vázla. V Berkově ulici byla zahájena přístavba Domu obuvi. Za oběť této stavby, jejíž využití se ukázalo jako pochybné, padl krásný empírový dům, v němž sídlila českobratrská církev. Byl určitě nejen nejlepší architektonickou ukázkou typického českolipského městského domu první poloviny 19. století, nýbrž i poslední čistě zachovaný.

V prvním pololetí roku 1986 byly zastaveny investiční stavby akce Z. Jednalo se o větší stavební práce typu prodejen
a provozů. Limitní příděl prostředků okresního národního výboru byl vyčerpán a teprve po dodatečném přídělu peněz z kraje byly i některé aktivity obnoveny. Jednou z nich byl obchod v nároží Bulharské ulice nebo úpravy stadionu Vagónky. „Zvelebení“ se dostávalo obecně do krize. Lidé nebyli již tak ochotni chodit na brigády organizované občanskými výbory
a zajímali se více o své soukromé záležitosti. Přibývalo množství aut a město hledalo pozemky  pro stavbu garáží. Možnost získat garáž byla vedle toho, že ji musel majitel zaplatit, spojená se slibem účasti na brigádách pro zvelebení města.

Mgr. Ladislav SMEJKAL