Parlamentní volby ukázaly, že v České Lípě se politický život rozrůzňuje. Občanská demokratická aliance upozornila na sebe vyvářením guláše v Crystalu a pokusem „živit“ důchodce jídlem vyvářeným na Slovance. Sdružení pro republiku  - Republikánská strana měla svého zástupce i na radnici. Česká Lípa nebyla sice výslovně místem pro excesy pana předsedy Sládka, tím se stal Nový Bor, ale když přijel, ohlášen zpravidla nelegálně rozvěšenými plakáty, tak lidé běželi na náměstí, jakoby tam byl cirkus. Hnutí důchodců
za životní jistoty vehementně diskutovalo a Romská občanská iniciativa zápasila
s elementárními problémy způsobu vystupování. Najednou se o České Lípě začalo v tisku psát jako o městě velmi rasistickém. Celkem se nic zvláštního nedělo a šlo jen o nafouklou bublinu.

Tisk prošel prvním obdobím svobodného života a nastala éra jeho privatizace. Bezprostředně po listopadu 1989 zmizel
z tiráží Nástupu jako vydavatel OV KSČ a zůstal okresní národní výbor, potažmo okresní úřad. V roce 1990 odstoupil šéfredaktor Alois Berka a jeho místo zaujal novinář známý z let šedesátých Zdeněk Stehlík. Hledal nový název pro okresní noviny a vrátil se do minulosti, do roku 1945, kdy od srpna do dubna následujícího roku vycházely Českolipské listy, jako společné noviny politických stran tehdejší Národní fronty. Na přelomu let 1992 až 1993 bylo zřejmé, že se chystá velká transformace. Podnikatelské sdružení Neue Pasauer Presse odkupovalo české regionální noviny a zahrnovalo je do svého vydavatelského projektu. Asi za půl milionu byly prodány Českolipské listy. Nulté číslo Českolipského deníku vyšlo 6. května 1993 jako jedna z mutací Severočeských novin nakladatelství Labe. Bývalý šéfredaktor Zdeněk Stehlík se snažil založit nezávislý týdeník Echo, jehož několik čísel vyšlo. Redaktorka Magdalena Sobotová se ujala vydávání městského periodika, čtrnáctideníku Názor.

Do města se chystal cizí průmyslový kapitál a pojem průmyslová zóna začal vstupovat do povědomí obyvatelstva. Domácí firmy se v některých případech také zajímavě prosazovaly. V privatizovaném podniku Likov na Svárově zahájila 20. října činnost firma Velimex, která vynikla sponzorováním sportu, např. podpořila vybudování autodráhy v Sosnové dokončené roku 1995. Věnovala se také aktivně kulturnímu životu. V prostředí autosalonu organizovala koncerty s občerstvením a to zcela zdarma.

Mgr. Ladislav SMEJKAL