Česká Lípa věrna tradici "města škol" se stala sídlem i nových středních škol. Nositelkou ekonomického zaměření
s pozdějším účinkování v oboru cestovního ruchu a hotelnictví se stala Euroškola, založená v roce 1992. Po letech putování
po různých budovách našla své místo na Slovance v bývalém zařízení pozemních staveb, které rozšířila. Střední podnikatelská škola byla vytvořena přibližně ve stejné době a jevila se jako zařízení k získání širšího ekonomického vzdělání posíleného, podobně jako u předešlé školy, rozšířenou výukou jazykovou. Původní zemědělská škola s tradicí sahající
do roku 1879 změnila svůj program na obory ekologické. Učňovské školství jako celek se se v první polovině devadesátých let stalo nepříliš výrazným článkem vzdělávací soustavy a teprve v následujícím pětiletí dochází k postupnému zlepšení formou diferenciace různých oborů.
Dne 7. února 1994 byla otevřena nová budova gymnázia na sídlišti Špičák. Novostavba v hodnotě 114 mil. korun . Historický základní článek zdejšího školství /původně založené v augustiniánském klášteře roku 1627/ našel své konečné sídlo. Naděja na stvbu čekého gymnázia, založeného roku 1920, byla v roce 1938. Mnichov a okupace zabránily jejímu uskutečnění.
Po válce se gymnázium několikrát stěhovalo. Ještě před rokem 1989 bylo navrženo umístit ho na sídliště. V kruzích vzdělanců vznikla diskuze, zda nebude ztrátou pro místní kulturní život, když se škola takového významu ocitne mimo střed města. Myslím, že tomu tak je. Kulturní život ve své vážnější podobě - výstavy, koncerty, vzdělávací akce ale postrádá větší zájem ze strany veškerého studenstva, takže nejde jen oto, že gymnázium se nachází stranou.
O státním svátku 28. října předal starosta města prof. Zdeněk Pokorný občanům nově vydlážděné náměstí T.G.M. Nejviditelnější změna od roku 1989. Dlažba se úplně ve všech úsecích nepovedla a stavební firma nezvládla vše dokonale, přece byl dojem vyjímečný. Deset let poté nepůsobí tak zajímavě. Jezdí sem a parkuje tu příliš mnoho automobilů. Dláždění nebylo na takovou zátěž stavěno. 
Dne 26. března přinesl Českolipský deník, vycházející od. 6. kvštna 1993, článek  k otevření zařízení komplexu služeb Zlatý hrozen. Zruinované nároží Mlýnské a Erbenovy ulice bylo pečlivě rekomstruováno a zástavba dobře zapadla do prostředí.
V prvním patře byla stylová restaurace s originálními lustry Viléma Veselého z Nového Boru. V přízemí samoobslužná prodejna potravi a snack bars jídelnou. V podkroví malý penzion s jedním apartmá vybavený telefonem, satelitem i faxem. Budova měla klimatizaci za 700 tisíc korun a centrální počítačovou síť. O místním jídelním lístku se mluvilo v superlativech, třebaže někteří občané říkali, že by taková jídla ani nejedli. Zdržel jsem se výčtem vybavení jednoho podnikatelského záměru. Některým projktům kynula budoucnost, jiné se potopily.

Mgr. Ladislav SMEJKAL