Expozice Svět hmyzu a pavoukovců

Libreto a scénář zpracoval RNDr. M. Honců, výtvarné řešení P. Bajak a akademický malíř a grafik A. Vörös,
realizace RNDr. M. Honců, M. Štěpánský a další

Expozice byla otevřena v r.1998 v přízemí hlavní budovy VMG.

Ve dvou místnostech na ploše 66 m2 je vystaveno cca 1500 ex. téměř 900 druhů. Pavoukovci jsou zastoupeni 9 řády (např. štíři, štírci, pavouci, bičovci, roztočovci), hmyz je zastoupen 37 řády (např.vážky, kobylky, sarančata, švábi, stejnokřídlí, síťokřídlí, kudlanky, strašilky, ploštice, brouci, motýli, blanokřídlí, mouchy. Expozice se zabývá otázkami zoogeografie střední Evropy ale i celého světa, graficky zachycuje vývojové kmeny členovců a hmyzu, jsou zde ukázky hmyzích staveb - hnízda vos a sršní, ukázky sběracích pomůcek – odchytových sítí, napínadel, podsívadlo, exhaustor. Návštěvníky nesporně upoutají nádherné exempláře velkých motýlů ptakokřídleců, martináčů, zástupců r. Morpho, největší brouk světa – tesařík obrovský (Titanus giganteus), velcí Goliáši z tropické Afriky, nosorožíci včetně obrovitého herkula (Dynastes hercules), cikáda obrovská, největší vosa světa druhu Pepsis heros, obrovité strašilky. Najdeme zde chráněné druhy hmyzu žijící v ČR,
ale i škůdce z řad hmyzu i doklady nedědičné proměnlivosti hmyzu ať již teplotní či potravní. Expozice je doplněna barevnými fotografiemi tří autorů.
 

Pavoukárium

Pro mnohé kontroverzní téma s patologickým kontextem. Pro jedny bezobratlý živočich ve vysokém stupni vývoje vrcholového predátora. Pro jiné zhmotněná fobická představa hledící přímo do očí. Expozice je vytvořena z fyziologicky postavených preparátů sklípkanů z kategorie nej... Největší druh představuje pár "Therafos", toxinologicky významné, barevně velmi atraktivní a zároveň s efektivním mimikry - to jsou orientální "poecilotherie", nechybí často chované druhy a rarity. Původem jsou kadavery sklípkanů ze soukromých chovů kolegů p. F. Fengla a Z. Lišky jr. a sr.
Preparační cyklus trval 3 měsice a instalace je provedena v imitaci přirozeného prostředí s důrazem na kontrast a mimikry pavouků (ošetřeno prostředím skla, přírodních materiálů a bodového světla denního charakteru).

Rozhlasovou reportáž si můžete poslechnout ZDE.

Článek si můžete přečíst ZDE.

 

Foto: Lukáš Blažej

Foto: Lukáš Blažej

Foto: Lukáš Blažej

Foto: Lukáš Blažej

Foto ČTK/ Radek Petrášek

Foto: Tomáš Lánský/ MAFRA