Externí pracovníci Historického oddělení VMG ČL
Mgr. Martin Barus – regionální historie se zaměřením na prusko-rakouský vojenský konflikt 1866 na Mnichovohradišťsku a Českolipsku, spolupráce na projektech dokumentace historických skalních rytin, nápisů a dalších prvků historické krajiny severních a severovýchodních Čech a výzkumného projektu Správy jeskyní ČR a VMG ČL v Národní přírodní památce Jeskyně na Špičáku (Jesenický kras). Odborná specializace: urbánní dějiny, vedlejší země Koruny české, regionální dějiny, prusko-rakouská válka r. 1866. Publikační a přednášková činnost; jako člen Komitétu 1866 se věnuje péči a údržbě vojenských hrobů a pomníků. Od srpna 2010 archivářem Biskupství litoměřického.
Výběr z bibliografie
Mgr. Petr Havránek – montánní archeologie, historické podzemí, obecně pískovcový reliéf; prospekce a povrchový průzkum na území CHKO Lužické hory. Specialista v oboru geologie. Publikační a přednášková činnost.
Výběr z bibliografie
Ing. Theodor Honický – archeologie a historie Mnichovohradišťska (Kněžmost a okolí). Původní profesí zemědělský inženýr. Bohatá publikační činnost v místním tisku; člen Spolku rodáků a přátel Kněžmosta.
Výběr z bibliografie
Mgr. Miroslav Kolka – regionální historie a ochrana památek; historický výzkum kulturní krajiny středověku a staršího novověku – Českolipsko a střední Pojizeří. Zaměstnanec územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Liberci. Odborná publikační a přednášková činnost.
Výběr z bibliografie
Karel Klokan – archeologie; terénní povrchový průzkum a výpomoc při archeologických výzkumech na Českolipsku a Mnichovohradišťsku.
Mgr. Matěj Kohout – archeologie; spolupráce na záchranných archeologických výzkumech a vědecko-výzkumných projektech „Kvartérní sedimenty pískovcové krajiny středního Pojizeří a Českolipska“ a „Dokumentace historických skalních rytin a nápisů v CHKO Český ráj“.
Mgr. Martin Nechvíle – archeolog; věnuje se problematice panských sídel a počátkům vrcholně středověkého osídlení. Do května 2008 odborný pracovník Národního památkového ústavu ú. o. p. v Liberci, v současnosti je vedoucím Odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje. Publikační a přednášková činnost.
Výběr z bibliografie
Miroslav Plekanec – montánní archeologie; povrchová prospekce, dokumentace nově objevených a ohrožených lokalit v Lužických horách. Spoluzakladatel a dobrovolný pracovník Hornického muzea v Jiřetíně pod Jedlovou. Publikační činnost.
Výběr z bibliografie
Marcel Rezler – archeologická terénní prospekce; povrchové sběry na Českolipsku a Českokamenicku.
Marcel Šimek – archeologie; terénní prospekce a spolupráce při realizaci záchranných archeologických výzkumů se zaměřením na detekování a záchranu metalických artefaktů.
Miroslav Trojáček – archeologie; terénní prospekce a spolupráce při realizaci záchranných archeologických výzkumů se zaměřením na detekování a záchranu metalických artefaktů.
Mgr. Pavel Veselský – archeologie; spolupracuje na výzkumném úkolu "Kvartérní sedimenty pískovcové krajiny středního Pojizeří a Českolipska". Posluchač oboru geomatika ZČU v Plzni.
RNDr. Lenka Šoltysová – ekoložka a botanička, členka řešitelského týmu vědecko-výzkumného projektu VMG v České Lípě, UK PřF v Praze a SCHKO Český ráj "Kvartérní sedimenty pískovcové krajiny středního Pojizeří a Českolipska". Významně se podílí na ochraně a výzkumu pískovcového fenoménu Českého ráje. V letech 2000-2007 vedoucí Správy CHKO Český ráj, pracovnice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Výroční setkání externích pracovníků, spolupracovníků a přátel
Historického oddělení 6. 12. 2013:
Vzpomínka na Josefa Dneboského
Dne 25. listopadu 2012 nás po dlouhé nemoci opustil milovník archeologie, kolega a přítel Ing. Josef Dneboský, CSc., externí pracovník Historického oddělení VMG ČL.
Josef Dneboský se narodil 22. 6. 1942 v Praze, kde vystudoval makromolekulární chemii na Vysoké škole chemicko-technologické (1968). V roce 1992 získal titul kandidáta věd obhajobou práce “Metakrylátové polymery ve stomatologii“, až do důchodu pracoval ve společnosti SpofaDental a. s. O výzkumu stomatologických materiálů publikoval přibližně 100 článků a bylo mu uděleno 15 patentů.
Od roku 1999 úzce spolupracoval s Pracovištěm archeologie a speleoantropologie VMG v České Lípě. Povrchovými sběry i archivním bádáním se zaměřením na vrcholný středověk a starší novověk významně přispěl k poznání dějin Branžeže a blízkého okolí, odkud pocházela jeho rodina. Podílel se na záchranných archeologických výzkumech, účastnil se terénních prací v rámci výzkumného projektu VMG ČL Lípě, PřF UK v Praze a SCHKO Český ráj „Kvartérní sedimenty pískovcové krajiny středního Pojizeří a Českolipska“ (Příhrazská vrchovina).
Josef Dneboský zůstane nezapomenutelnou tvůrčí osobností – rád psal, pro potěšení své i blízkých amatérsky maloval, miloval humor. Uvědomoval si také potřebnost prezentace vědecké práce širší veřejnosti, kde přispěl texty i referáty na seminářích a archeologických dnech, např. v Mnichově Hradišti a České Lípě.
Výběr z bibliografie zde.
Neformální setkání externích pracovníků a odborných partnerů
Historického oddělení v Branžeži v červnu 2005:
Theodor Honický (zleva) a dr. Vojen Ložek - malakozoolog, přední osobnost českoslov. kvartérní geologie
Pracoviště archeologie a speleoantropologie, 2006 – 2019
Poslední aktualizace: 14. 11. 2014
◄ ZPĚT na nabídku ARCHEOLOGIE