Tajemný KHM

Karel Hynek Mácha se stal největším českým básníkem, přestože neznáme jeho podobu. Snad právě proto byla jeho postava zahalena množstvím mýtů a zkreslených představ a stala se inspirací pro mnohé české výtvarníky…
Je to skutečně zvláštní – KHM – klasik české literatury – a neznáme jeho portrét.
Východiskem našich vědomostí o podobě KHM je jeho cestovní pas, který byl vydán před jeho italskou cestou v r. 1834. Dalším vodítkem je popis jeho vrstevníků, patrné autobiografické prvky v jeho tvorbě (Pouť krkonošská a Marinka) a také jeho autoportrét.
Potíže s Máchovým portrétem nastaly již v roce 1858, když májovci sháněli pro Almanach Máj Máchův portrét. Tenkrát se využilo domněnky, že Mácha snad stál modelem malíři Františku Maškovi, který namaloval na Valdštejně u Turnova Sv. Jana Křtitele. Josef Uman pak dle této předlohy namaloval portrét KHM. Podle Umanovy kopie pak vznikla J. Farského litografie
v almanachu Máj na rok 1858. Dle portrétu Josefa Umana maluje také portrét František Šír.
V roce 1906 se objevil údajný Máchův portrét z dílny Zachariáše Quasta, o kterém měla Lori Šomková prohlásit, že takovou věrnou podobiznu Máchovu mohl namalovat jedině Quast. Antropolog E. Vlček, který ostatky velkého básníka důkladně prozkoumal, její slova nevyvrací…
Výstava Tajemný KHM přiblížíla návštěvníkům tajemství podoby našeho velkého básníka romantismu.