Po stopách první republiky v České Lípě


99 let tomu je, co vznikl samostatný Československý stát a tak přichází na mysl otázka, jak se vepsal do tváře našeho města a co zůstalo z ducha té doby zaneseno do jeho podoby.
Republika vznikla v roce 1918 jako čin z iniciativy českého národa. Německá většina ve městě byla proti a protiklady se jen pomalu sbližovaly, aby na počátku let třicátých tlak hospodářské a politické krize opět zhatil všechny navázané vztahy mezi národnostmi.
Zvěst o novém státu přišla z nádraží. To je první stopa. Vojáci vracející se z dovolené byli rychlejší než noviny a sdíleli novinku svým druhům. Psal se 29. říjen 1918. O den později promluvil k vojákům 18. pěšího pluku shromážděným v Jahnově tělocvičně redaktor Čepek ve vojenské uniformě a proklamoval Československý stát. Tělocvična z roku 1877 sloužila v té době jako jídelna pro vojáky. Nachází se u školy v dnešní Pátově ulici.
 Úkolem vojska v České Lípě bylo konsolidovat autoritu nového státu v pohraničí mezi Děčínem a Libercem. V září 1919 byla otevřena první česká škola v Křížové ulici (Moskevská). Jen pár kroků naproti vedle kostela byl v roce 1924 vybudován památník padlých z první světové války. Stal se prvním místem, kde se vždy na Bílou sobotu v poledne scházela občanská společnost česká i německá v tiché vzpomínce na padlé z Velké války. Dnes je tu prázdné místo.
 Stát zakoupil starý Kounicovský dům se znakem rodu v dnešní Berkově ulici, aby v něm umístil již roku 1920 založené české státní reálné reformované gymnázium.
Český život občanský se rozvíjel na levém břehu Ploučnice v prostoru, který teprve regulací řeky byl zbaven každoročního nebezpečí záplav. Na hlavní třídě, Hrnčířské ulici, byl už od doby předválečné Národní dům. V ulici Mozartově (Mánesově) byly postaveny na podmáčeném pozemku a roku 1932 otevřeny Tyršovy české státní školy. Po jejich pravé straně bylo nové středisko českého života, hotel Merkur z roku 1930, po levé straně činžovní dům v nároží, papírnictví a Severočeská tiskárna Aloise Perného. Proti škole vyrostla elegantní rohová budova České občanské záložny. Na konci Körnerovy ulice (Čs. armády) postavil stát budovu finanční správy čp. 1566 (dnes Lékařský dům). Tam se nalézá symbol našeho státu: Velký státní znak z roku 1935 vytvořený Státní sklářskou školou v Novém Boru. Přes válku byl ukryt u spolehlivé rodiny ve Skalici. Dnes je originál v rámu na chodbě a kopie vsazena na své původní místo do okna v mezipatře.
 Rozmáchlým pohledem jsme se rozhlédli po památných bodech dějin meziválečného státu v tomto městě. Živým místem setkávání v duchu hodnotícím každý rok republiky a řadícím ho do šňůry věků je Lípa svobody na Slovance. 28. října zde vzpomeneme právě 99 let republiky.

                     Ladislav Smejkal