Dřevěné potiskovací formy (1)

Z rozsáhlé sbírky potiskovacích forem Vám postupně představíme formy, které se používaly k potiskování látek. Vyráběli je formíři, vysoce kvalifikovaní dělníci, kteří museli ovládat truhlářské řemeslo i řezbářství, být zruční a mít umělecké nadání.

Nejstarší formy byly celodřevěné. Skládaly se ze dvou, tří nebo pěti slepených desek. Do spodní desky (většinou bukové) formíř vyhloubil hluboké úchyty. Do vrchní desky z kvalitního (nejčastěji hruškového) dřeva vytvořil formíř vzor. Ten si nejdříve okopíroval na lakovaný papír, jeho kontury vyryl rydlem, vzor potřel tiskařskou černí a otřel tak, aby čerň zůstala pouze v rýhách. Lakovaný papír připevnil na horní desku a dřevěným kladívkem vzor oklepl. Ruční potisk látek byl vždy tisk z výšky, proto formíř vytvořil na desce reliéf.
Do hloubky 6-8 mm vysekal hrubou konturu vzoru. Vzor natřel fermeží a speciálními dlátky, které namáčel do vosku, vysekával změklé dřevo kolem kontury do požadovaného tvaru. Do rohů forem zatloukl mosazné hřebíky, tzv. raportní body, do kterých tiskař nasazoval formu při dalším otisku aby mu vzor po látce plynul nepřetržitě a stejnoměrně.
Formu dokončil tak, že šikmo seřízl okraje formy, zbrousil reliéf do stejné výšky, vzorovou stranu natřel šelakem a boky formy (někdy i zadní stranu) natřel voděodolnou barvou.

Do dřevěných forem se promítá ruční práce umělecky nadaného formíře, jeho trpělivost a zručnost. Řemeslně jsou velmi dobře zpracované.

 

Třívrstvá forma s geometrickým vzorem, který se na látce pravidelně opakuje.

Třívrstvá forma s realistickým rostlinným vzorem květů magnólie nebo plod ostružníku. Lem látky.

Hluboké oboustranné gryfy na zadní straně desky.

Soutisková forma se zbytky žluté barvy. Lemy a roh šátku.

Dvouvrstvá forma s kašmírovým vzorem. Lem látky.