Plechové prací zvony

K nejnovějším přírůstkům muzea patří i tyto dva vystavené zvony na praní prádla. Prací zvon se skládá ze dvou plechových zvonových částí, které se díky pružině pohybují proti sobě a vznikajícím vztlakem odstraňují nečistoty z prádla. Prádlo se namočilo do necek nebo hrnce s louhem nebo nastrouhaným mýdlem, a zvonem se tak dlouho šťouchalo, dokud nebylo čisté. Díky dírkám ve spodní části zvony, mohl prací prostředek ještě lépe proudit a pronikat do tkaniny.
Prací zvony se objevily na konci 19. století. Představovaly další v řadě vynálezů, které měly usnadnit náročnou práci, kterou praní prádla představovalo. Oproti valchám měly velkou výhodu, v tom, že si pradleny nemusely máchat ruce v horké vodě
s louhem nebo jinými pracími prostředky ani si při drhnutí prádla neporanily klouby.
Vystavené plechové prací zvony jsou německé výroby. První, se značkou Německého patentního úřadu, nese výstižný název „Original Husch-Husch“. Přesně takový zvuk totiž zvony při šťouchání prádla v horké vodě vydávaly. Druhý Wasch Wolff Zittau pochází z 50. let 20. století a představuje jeden z oblíbených výrobků tehdejší Německé demokratické republiky.
Oba přírůstky doplní připravovanou expozici o historii praní prádla na Vísecké rychtě v Kravařích.
Více zde.