Předení na kolovratu
Před vynálezem kolovratu, se spřádalo ručně z přeslice na vřeteno. Tuto náročnou práci kolovrat zrychlil na dvojnásobek. Přesto se prosazoval pomalu a nitě upředené na kolovratu byly považovány za méně kvalitní. Kolovrat se nejprve používal zejména k předení lnu a konopí, pro spřádání vlny se ujal až později. I přesto, že zpracování vlny v přízi je snazší než u lnu a konopí.
Než ale dojde na předení, je třeba vlnu ostříhat, vyprat a vyčesat. Ovce se stříhaly dvakrát do roka. Jarní střiž dávala vlnu kvalitnější a jemnější než podzimní. Jemná je vlna z jehňátek a z jednoročních ovcí, starší ovce mají vlnu ostrou. Stádo se před střiží plavilo v potoce, aby se odstranily hrubé nečistoty. Ovce většinou stříhali muži, a to pérovými nůžkami, jaké známe už z archeologických nálezů.
Po střiži ženy praly vlnu v potoce v pytli, po kterém šlapaly, aby špína lépe odtékala. Následovalo praní mýdlem ve vlažné vodě. Vypranou částečně zplstěnou vlnu ženy načechrávaly a pak česaly na kramplích. Urovnaná vlákna sejmutá z krample se nazývala plást. Ten se sroloval do ruličky – troubelu. Dvacet plástů vážilo asi půl kilogramu. Vlna se pak předla na přeslici a vřetenu nebo na kolovratu stejně jako len a konopí.
Zpracování ovčí vlny a její spřádání na kolovratu, je dalším ze starých řemesel, které Vám prostřednictvím Barbory Wünschové představíme.
Barbora Wünschová
"Narodila jsem se v Praze, ale touha žít v souladu s přírodou a láska k ovcím mne provázely již od dětství. A tak když jsem se vdala a přestěhovali jsme do dvě stě let staré roubenky, tak první věc kterou jsem si pořídila (ještě před svými potomky) byly ovečky.
V průběhu let mne ovčí vášeň neopustila, ale naopak vzrostla má touha přijít na kloub všem možným způsobům zpracování ovčí vlny - tohoto úžasného materiálu. Později jsem absolvovala mnoho kurzů a dnes vedu kurzy zpracování Naučila jsem se vlnu prát, česat, barvit a plstit mokrou i suchou technikou a především příst.
Předení se stalo mojí potěchou a relaxací. Odměnou po únavném dni. Předu asi tak deset let na replice tradičního českého kolovrátku a daří se mi předávat toto nadšení dál na svých kurzech předení a radost z tvoření na kurzech plstění.“